,

Stadion z kontenerów w MŚ w Katarze 2022. Na tym obiekcie zagrają Polacy

13.10.2022 18:56

Stadion 974, czyli inaczej stadion z kontenerów to jedna z aren MŚ w Katarze 2022. Swoje mecze na tym obiekcie rozegra reprezentacji Polski w piłce nożnej, która wybiegnie na murawę w dwóch meczach fazy grupowej mundialu. Skąd taki pomysł na stadion i co się z nim stanie po zakończeniu turnieju? Zapoznaj się z historią stadionu 974 zbudowanego z kontenerów.

stadion z kontenerów na MŚ w Katarze 2022
fot. Nikku/Xinhua News/East News

MŚ w Katarze 2022 budzą wiele kontrowersji. Między innymi głośno jest o nietypowym terminie mistrzostw świata, które po raz pierwszy w historii są rozgrywane w okresie jesienno-zimowym. Największa impreza piłkarska rozpocznie się 20 listopada, a wielki finał zostanie rozegrany 18 grudnia.

Wiele mówi się też na temat samej organizacji MŚ w Katarze. Budowa stadionów pochłania mnóstwo ofiar, a ich liczba jest owiana tajemnicą. Niemniej jednak mistrzowskie areny budzą podziw. Łącznie w mistrzostwach świata w piłce nożnej 2022 mecze zostaną rozegrane na ośmiu nowoczesnych obiektach. Jeden z nich - Lusail Stadium pomieści aż 80 tysięcy kibiców, na którym zaplanowano jeden z półfinałów i wielki finał.

Stadion z kontenerów. Na tym obiekcie zagrają Polacy w MŚ w Katarze

Z kolei drugi półfinał odbędzie się na Al Bayt Stadium, który pomieści 60 tysięcy fanów. Dodatkowo to na nim obejrzymy mecz otwarcia. Jednak wśród stadionów dużą uwagę przykuwa Stadium 974 w Dausze. To na tym obiekcie reprezentacja Polski zagra dwa z trzech meczów w grupie C. Biało-czerwoni zagrają na nim z Meksykiem i Argentyną. Z kolei areną starcia z Arabią Saudyjską będzie Education City Stadium w Ar-Rajjan.

Stadium 974: Co to za stadion na mundialu 2022?

Stadium 974 wyróżnia się na tle pozostałych obiektów. Do jego zbudowania użyto... kontenerów transportowych, których jest dokładnie 974. Stąd nazwa z tej liczby. Oprócz tego liczba 974 jest numerem kierunkowym do Kataru. Stadion z kontenerów może pomieścić 40 tysięcy miłośników futbolu.

Premiera Stadium 974 miała miejsce w zeszłym roku, kiedy zagrali na nim piłkarze w Pucharze Narodów Arabskich. W MŚ w Katarze 2022 na stadionie z kontenerów zostanie rozegranych łącznie siedem meczów: sześć z fazy grupowej mundialu i jedno starcie 1/8 finału.

loader

Po zakończeniu mistrzostw świata w piłce nożnej Stadium 974 zostanie całkowicie rozebrany. To uczyni go pierwszym stadionem w historii MŚ, który zniknie z powierzchni ziemi.

RadioZET.pl