Zamknij

Rosja skarży się na Ukrainę do FIFA. Za Krym na koszulkach piłkarskich

06.06.2022 13:25

Rosyjski związek piłkarski oprotestował wzór umieszczony na koszulkach reprezentacji Ukrainy. Widnieje na nich kontur całego kraju, włączając w to także Krym, który w 2014 roku został zawłaszczony przez kraj Putina.

Rosja skarży się na Ukrainę do FIFY. Za Krym na koszulkach piłkarskich
fot. PAP/EPA/Peter Powell

Rosyjski związek piłkarski (RFU) wysłał do FIFA protest w związku z umieszczeniem na koszulkach konturu Ukrainy, co według działaczy z Rosji było naruszeniem regulaminu. Dokładniej, chodziło o pokazanie na koszulkach Krymu jako części Ukrainy. Ta część kraju od 2014 roku jest okupowana przez Rosję. W trakcie trwającej wojny z Krymu, a także z części Donbasu, kontrolowanej przez zależnych od Moskwy separatystów, wojska Putina zaatakowały Ukrainę.

 Działacze z RFU protestowali też przeciwko wypowiedziom piłkarzy i działaczy ukraińskich, które miały „podżegać do nienawiści wobec obywateli Rosji”.

Koszulki, o których mowa w proteście RFU, zostały użyte przez Ukraińców w meczu z Walią. Żółto-Niebiescy przegrali spotkanie, przez co nie pojadą na mistrzostwa świata w Katarze. 

 Podobna sytuacja miała miejsce podczas Euro 2020. Ukraińcy mieli wówczas grać w trykotach z tym samym wzorem. Rosjanie wówczas zgłosili protest, a UEFA zakazała Ukraińcom gry z konturami mapy, na której znajduje się Krym.

loader