Zamknij

Rewolucja na mundialu w Katarze. Nowa technologia wspomoże sędziów

01.07.2022 19:38

Jak poinformowała FIFA, podczas mistrzostw świata w Katarze zostanie wykorzystana nowa technologia, która ma pomóc sędziom w trakcie meczu. Chodzi o spalone.

Rewolucja na mundialu w Katarze. Nowa technologia wspomoże sędziów
fot. East News

System VAR znacząco ułatwił pracę sędziom, chociaż ta technologia dalej wywołuje kontrowersje. Najwięcej głosów podnosi się w momencie interpretacji pozycji spalonej. Zdaje się, że FIFA znalazła odpowiedź na kłopotliwe spalone, bowiem na nadchodzących mistrzostwach świata w Katarze zobaczymy technologie, która automatycznie wykrywa spalone.

- Nowa technologia wykorzystuje 12 dedykowanych kamer śledzących, zamontowanych pod dachem stadionu do śledzenia piłki i 29 punktów każdego zawodnika 50 razy na sekundę, obliczając ich dokładną pozycję na boisku - czytamy na stronie FIFA.

Nowa technologia na MŚ 2022

Warto dodać, że specjalny czujnik będzie umieszczony w środku piłki, by jak najbardziej precyzyjnie dało się ocenić sytuacje. - Ten czujnik, umieszczony w środku piłki, wysyła dane piłki do sali operacyjnej wideo 500 razy na sekundę, umożliwiając bardzo precyzyjne wykrycie punktu wykopu - poinformowano.

Arbitrzy, którzy będą znajdować się na wozie VAR dostaną automatyczny komunikat, czy dany piłkarz był na spalonym, czy nie. Kibice również będą informowani na bieżąco, a całość ma być przejrzysta i zrozumiała.

- Po potwierdzeniu decyzji przez sędziów wideo i sędziego na boisku, dokładnie te same punkty danych pozycyjnych, które zostały użyte do podjęcia decyzji, są następnie generowane w animację 3D, która doskonale opisuje pozycję kończyn zawodników na boisku. W chwili, gdy piłka została zagrana. Ta animacja 3D, która zawsze pokaże najlepszą możliwą perspektywę sytuacji spalonej, zostanie następnie pokazana na gigantycznych ekranach na stadionie, a także zostanie udostępniona partnerom transmisyjnym FIFA, aby poinformować wszystkich widzów w jak najjaśniejszy sposób - napisano.

loader

RadioZET.pl