Zamknij

Rewolucja ws. liczby zmian na MŚ w Katarze. Futbol przechodzi na półautomatyzm

Maciej Walasek
13.06.2022 17:26

Międzynarodowa Rada Futbolu (IFAB) w poniedziałek w Dausze zdecydowała, że liczba pięciu zmian w meczach piłki nożnej wchodzi na stałe do futbolu. Reguła będzie obowiązywać także na MŚ w Katarze.

Mason Mount i Phil Foden
fot. LAURENCE GRIFFITHS/AFP/East News

Zmiana w przepisach zaczęła się w maju 2020 roku. Wówczas z inicjatywą wyszła FIFA, która poszerzenie liczby zmian z trzech do pięciu miała na uwadze ochronę zdrowia piłkarzy. Ich rytm przygotowań i meczowy został zachwiany z powodu pandemii COVID-19, a następnie konieczności rozegrania dużej liczby meczów w niewielkich odstępach czasowych.

Z początku reguła miała być tymczasowa, a stosowanie przepisu pozostawiono w gestii organizatorów rozgrywek. W poniedziałek na swoim 136. dorocznym posiedzeniu IFAB ostatecznie zatwierdziła zmianę.

MŚ w Katarze: Pięć zmian w meczu, półautomatyczny VAR

Jednocześnie w Dausze obecny był Gianni Infantino. Prezydent FIFA zapowiedział, że na MŚ w Katarze gotowy ma być również półautomatyczny system, który pomoże w szybszych decyzjach sędziego VAR przy pozycjach spalonych i innych kontrowersyjnych sytuacjach. Infantino ocenił, że nastąpił znaczny postęp w pracach nad tą technologią, ale będą one kontynuowane w najbliższych miesiącach.

loader

RadioZET.pl/PAP