Obserwuj w Google News

Ciężkie kontuzje i 50 zmarłych. Szokujący raport ONZ o budowach w Katarze

2 min. czytania
19.11.2021 13:40
Zareaguj Reakcja

50 osób zginęło w 2020 roku przy budowie stadionów w Katarze – takie dane podała Międzynarodowa Organizacja Pracy, agencja działająca przy ONZ. Arabski kraj jest gospodarzem mistrzostw, które odbędą się w 2022 r.

Raport ONZ. Raport ONZ. Katar MŚ 2022 w 2020 roku zginelo 50 osob
fot. KARIM JAAFAR/AFP/East News

Raport Międzynarodowej Organizacji Pracy, agencji ONZ, krytykuje warunki, w jakich muszą pracować migranci zarobkowi. Dotyczy to m.in. budowniczych stadionów, w których  w 2022 zagrają piłkarze z całego świata. Dokument MOP-u nazwany „Jeden to już za dużo” zawiera doniesienia o licznych wypadkach w trakcie pracy imigrantów w Katarze. Do większości incydentów dochodziło, gdy pracownicy spadali ze znacznej wysokości.

- Wiele poważnych kontuzji, których doznali pracownicy w Katarze, spowodowały upadki, wypadki na drogach, spadające przedmioty i ciężkie maszyny – czytamy w raporcie. Międzynarodowa Organizacja Pracy wyliczyła też, że 30 pracowników zmarło, zanim zostali przewiezieni do szpitala, a 20 już po tym, jak trafili pod ręce doktorów.

Pracownicy sprowadzeni do Kataru odnieśli też 506 poważnych urazów. Biorąc pod uwagę liczbę osób, która przyjechała do Kataru by zarabiać, na poważne kontuzje uskarżali się co miesiąc kolejni 42 pracownicy. Przez cały rok drobniejszych urazów doznało 37,600 osób.

Międzynarodowa Organizacja Pracy: Katar nie gromadził danych pracowników

Większość z pracowników, którzy odnieśli kontuzje i poważne urazy pochodziło z Bangladeszu, Indii i Nepalu. Pracowali oni na konstrukcjach. Jak twierdzi raport ONZ, dane pracowników są niekompletne. - Nie były gromadzone systematycznie - stwierdził Max Tunon, szef Światowej Organizacji Pracy w Katarze.

Redakcja poleca

Działacz zaapelował, by stworzyć międzynarodową platformę, dzięki której zostaną zgromadzone dane osób poszkodowanych lub zmarłych, a także by przeprowadzić śledztwo dotyczące śmierci w pracy.

Katar: poprawiamy bezpieczeństwo pracowników

Katar zadeklarował, że będzie współpracował z organizacją. -Systematycznie poprawiamy bezpieczeństwo i warunki wszystkich pracowników – czytamy w rządowym oświadczeniu.

Jak donoszą działacze, w Katarze pracuje ok. 2 milionów osób zza granicy. Wielu z nich jest zatrudnionych przy projektach stadionów, które są budowane z okazji mistrzostw świata.

RadioZET.pl/AFP