Zamknij

Piłkarze dostali premie za awans na mundial. Ogromna kwota do podziału

29.09.2022 19:07

Polski Związek Piłki Nożnej wypłacił piłkarzom drużyny narodowej premie za awans na mistrzostwa świata w Katarze - dowiaduje się Mateusz Skwierawski z Wirtualnej Polski Sportowe Fakty. - Nie jestem upoważniony do przekazywania informacji, jaka to była kwota - cytuje WP rzecznika federacji Jakuba Kwiatkowskiego.

Piłkarze dostali premie za awans na mundial
fot. Piotr Dziurman/REPORTER/EastNews

Reprezentacja Polski miała nieco krótszą drogę na mistrzostwa świata w Katarze niż pozostali uczestnicy baraży. W swojej grupie biało-czerwoni zajęli 2. miejsce za Anglią i w półfinale play-offów mieli zmierzyć się z drużyną narodową Rosji. Z powodu wojny w Ukrainie "Sborna" została wykluczona z mundialu, a biało-czerwonym nie przydzielono innego przeciwnika. W finale eliminacji podopieczni Czesława Michniewicza pokonali Szwecję 2:0 po trafieniach Roberta Lewandowskiego i Piotra Zielińskiego.

Po kwalifikacjach piłkarzy porzucił trener Paulo Sousa, który uciekł do brazylijskiego Flamengo. Jak informuje Wirtualna Polska Sportowe Fakty, zawodnicy i sztab szkoleniowy otrzymali już premie za awans, natomiast w wyliczeniach pominięto poprzedniego selekcjonera. Jego umowa została rozwiązana przed końcem 2021 roku i to Portugalczyk musiał wypłacić polskiej federacji gigantyczne odszkodowanie. Jakie premie dostali kadrowicze?

Premier za awans na mundial - jakie kwoty?

- Nie jestem upoważniony do przekazywania informacji, jaka to była kwota, ale mogę potwierdzić, że premie zostały wypłacone - przyznał rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski, cytowany przez Mateusza Skwierawskiego. - 70 procent kwoty przeznaczono na premie za udział w fazie eliminacji, natomiast 30 procent tylko za baraż ze Szwecją - dodał.

Wiadomo, że PZPN otrzymał od FIFA 9 milionów dolarów, w tym 1,5 miliona na przygotowania do MŚ 2022 w Katarze. Federacja z kolei przeznaczyła 11,5 miliona złotych na premie dla piłkarzy. Pieniądze trafiły na konta zawodników jeszcze przed wrześniowych zgrupowaniem przed meczami Ligi Narodów UEFA.

loader

Reprezentacja Polski na mundialu zagra w grupie C z Meksykiem, Arabią Saudyjską i Argentyną. Turniej odbędzie się nietypowo na przełomie listopada i grudnia. Relacje na żywo ze wszystkich spotkań MŚ 2022 w Katarze na sport.radiozet.pl.

RadioZET.pl/WP Sportowe Fakty