Zamknij

Kontratak PZPN ws. Glika. Kulesza wystąpił z wnioskiem o ukaranie Anglików

28.10.2021 10:53

Cezary Kulesza, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, wystąpił do FIFA z oficjalnym pismem, w którym domaga się ukarania Anglików za bezpodstawne oskarżenie o rasizm Kamila Glika. "Jeśli nic w tej sprawie już się nie wydarzy, to pozostanie wrażenie, że arbitralne i bezpodstawne oskarżenia są tolerowane" - napisał szef federacji. Do treści wniosku dotarł Piotr Koźmiński z WP Sportowych Faktów.

PZPN wystąpił z wnioskiem do FIFA ws. oskarżeń pod adresem Kamila Glika
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER/EastNews
  • Cezary Kulesza wystąpił z oficjalnym wnioskiem do FIFA o ukaranie osób odpowiedzialnych za bezpodstawne oskarżenie o rasizm Kamila Glika
  • Piotr Koźmiński z WP Sportowych Faktów dotarł do treści dokumentu
  • Do zdarzenia doszło po meczu Polska - Anglia na PGE Narodowym

Kamil Glik po wrześniowym meczu Polska - Anglia na PGE Narodowym w Warszawie został oskarżony o zachowanie rasistowskie w stosunku do Kyle'a Walkera. Pod koniec pierwszej połowy panowie starli się w polu karnym, co doprowadziło do awantury na boisku. Nie do końca wiadomo, o co poszło, ale zdaniem gości stoper biało-czerwonych miał pokazać tzw. gest małpy.

Sprawą zainteresowała się FIFA, ale tak szybko jak się nią zajęła, tak szybko ją zamknęła. "Zgodnie z naszym stanowiskiem wyrażanym od samego początku FIFA nie znalazła podstaw do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego względem Kamila Glika o absurdalnych oskarżeniach ze strony angielskiej federacji (FA). Sprawa, przynajmniej na gruncie FIFA, została zamknięta" - pisał rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski.

Bezpodstawne oskarżenie Kamila Glika

Kamil Glik od początku przekonywał, że nie jest rasistą i do takiego zdarzenia nie doszło, murem za zawodnikiem stanął też Polski Związek Piłki Nożnej, piłkarze i przedstawiciele drużyny narodowej. FIFA nie dopatrzyła się winy stopera Benevento i już wtedy Cezary Kulesza zapowiadał, że tak tego nie zostawi.

"Podjąłem decyzję, że PZPN wystąpi do FIFA z wnioskiem o ukaranie osób, które bezpodstawnie oskarżyły Kamila Glika o zachowania rasistowskie podczas meczu z Anglią. Od początku byłem przekonany, że te zarzuty są całkowicie niesłuszne, dlatego podejmiemy oficjalną interwencję" - napisał później szef federacji.

Aby wniosek był zasadny, musiał być dobrze przygotowany i omówiony z prawnikami. Wszystko wskazuje na to, że ten proces dobiegł końca, a pismo trafiło już do FIFA. Informuje o tym Piotr Koźmiński z WP Sportowych Faktów, który zdradził również fragmenty dokumentu. Wynika z nich, że centrala piłkarska w Polsce przystąpiła do kontrataku w tej sprawie.

PZPN wystąpił z wnioskiem do FIFA ws. Glika

Przy okazji to bezprecedensowa sprawa, bowiem wcześniej nikt nie domagał się oficjalnych przeprosin za bezpodstawne oskarżenia. Temat rasizmu jest jednak bardzo głośny, a PZPN w swojej argumentacji zwraca uwagę, że walka z uprzedzeniami nie może odbywać się kosztem zawodników i nie może stać się orężem w niesportowej rywalizacji, gdyż wówczas cała kampania zostanie ośmieszona i strywializowana.

„PZPN chciałby podkreślić, że zgodnie z artykułem 19 paragraf 2 Dyscyplinarnych Przepisów FIFA, ktokolwiek niesłusznie lub nieodpowiedzialnie oskarża, sam może być ukarany” - napisano w dokumencie. „W związku z tym chcielibyśmy poprosić Komisję Dyscyplinarną FIFA o rozpatrzenie i decyzję, czy można przeprowadzić dochodzenie w tej sprawie. W naszej opinii, skoro tak poważne zarzuty skierowane pod adresem naszego piłkarza okazały się bezpodstawne i nieodpowiedzialne, to FIFA powinna podjąć działania i znaleźć odpowiedź na pytanie, kto i dlaczego dopuścił się takiego działania” - czytamy.

Jeśli nic w tej sprawie już się nie wydarzy, to pozostanie wrażenie, że arbitralne i bezpodstawne oskarżenia są tolerowane, co może mieć negatywny wpływ na piłkarzy i ich narodowe federacje, jak również na samą FIFA” - dodano.

Teraz ruch należy do FIFA. To Komisja Dyscyplinarna musi zbadać, kto i czy faktycznie dopuścił się celowego działania na szkodę Kamila Glika, reprezentacji Polski i PZPN.

loader

RadioZET.pl/WP Sportowe Fakty