Zamknij

Olbrzymia kasa dla PZPN-u. Tyle zarobili Polacy za awans na MŚ w Katarze

30.03.2022 17:24

Polski Związek Piłki Nożnej zarobi za awans reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w Katarze co najmniej 10,5 miliona dolarów - poinformowała w środę Polska Agencja Prasowa. Na zwycięzcę turnieju czekać będzie premia wynosząca 47,5 mln dolarów.

Robert Lewandowski
fot. PAP/Łukasz Gągulski

Awans reprezentacji Polski do mistrzostw świata 2022 w Katarze to ogromny zastrzyk finansowy dla Polskiego Związku Piłki Nożnej - co najmniej 10,5 miliona dolarów. Za samo zakwalifikowanie się do turnieju FIFA wypłaci każdemu uczestnikowi 2,5 mln dolarów, a kolejne 8 - za udział w fazie grupowej.

Przypomnijmy, że biało-czerwoni wywalczyli awans dzięki wtorkowemu zwycięstwu w finale baraży w Chorzowie nad Szwedami 2:0. W półfinale nie musieli rywalizować, bowiem otrzymali zwycięstwo walkowerem za mecz z wykluczoną z rywalizacji reprezentacją Rosji.

Ile zarobiła reprezentacja Polski za awans na MŚ 2022 w Katarze?

Radość działaczy PZPN z awansu była ogromna, ale trudno się dziwić. To nie tylko sukces sportowy, ale również finansowy. Łączny fundusz nagród wypłacanych przez FIFA uczestnikom mundialu 2022 wynosi 450 milionów dolarów, z czego najlepszy zespół turnieju zarobi - razem z premią za awans do mistrzostw - 47,5 miliona dolarów.

Każda drużyna, która zakwalifikowała się do tegorocznych mistrzostw świata, otrzyma gwarantowaną sumę 2,5 miliona dolarów. Reprezentacje krajów, które odpadną już po fazie grupowej, zarobią dla swojej federacji kolejne 8 milionów, czyli łącznie 10,5 mln. Awans do 1/8 finału to zwiększenie tej puli o kolejne cztery miliony dolarów, podobnie jak za awans do ćwierćfinału. Jeszcze większe pieniądze czekają w następnych etapach. Drużyna, która przegra dwa mecze w strefie półfinałowej, czyli zajmie czwarte miejsce w MŚ, zarobi łącznie 22 miliony (nie licząc wspomnianej premii 2,5 mln za awans do turnieju). Trzeci zespół mundialu w Katarze otrzyma w sumie 26 milionów, wicemistrz świata - 32 miliony, a triumfator - 45 milionów (plus wspomniane 2,5 mln). Poniżej szczegółowa lista wypłat dla uczestników MŚ 2022.

Wypłaty dla uczestników MŚ 2022 w Katarze (w dolarach)

  • awans do turnieju - 2,5 miliona

premie za osiągnięcia w turnieju:

  • faza grupowa - 8 milionów
  • awans do 1/8 finału - 4 miliony (razem 12 mln)
  • awans do 1/4 finału - 4 miliony (16 mln)
  • 4. miejsce - 6 milionów (22 mln)
  • 3. miejsce - 4 miliony (26 mln)
  • 2. miejsce - 6 milionów (32 mln)
  • 1. miejsce - 13 milionów (45 mln)
loader

RadioZET.pl/PAP