Obserwuj w Google News

Olbrzymia kasa dla PZPN-u. Tyle zarobili Polacy za awans na MŚ w Katarze

2 min. czytania
30.03.2022 17:24
Zareaguj Reakcja

Polski Związek Piłki Nożnej zarobi za awans reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w Katarze co najmniej 10,5 miliona dolarów - poinformowała w środę Polska Agencja Prasowa. Na zwycięzcę turnieju czekać będzie premia wynosząca 47,5 mln dolarów.

Robert Lewandowski
fot. PAP/Łukasz Gągulski

Awans  reprezentacji Polski do mistrzostw świata 2022 w Katarze to ogromny zastrzyk finansowy dla Polskiego Związku Piłki Nożnej - co najmniej 10,5 miliona dolarów. Za samo zakwalifikowanie się do turnieju FIFA wypłaci każdemu uczestnikowi 2,5 mln dolarów, a kolejne 8 - za udział w fazie grupowej.

Przypomnijmy, że biało-czerwoni wywalczyli awans dzięki wtorkowemu zwycięstwu w finale baraży w Chorzowie nad Szwedami 2:0. W półfinale nie musieli rywalizować, bowiem otrzymali zwycięstwo walkowerem za mecz z wykluczoną z rywalizacji reprezentacją Rosji.

Ile zarobiła reprezentacja Polski za awans na MŚ 2022 w Katarze?

Radość działaczy PZPN z awansu była ogromna, ale trudno się dziwić. To nie tylko sukces sportowy, ale również finansowy. Łączny fundusz nagród wypłacanych przez FIFA uczestnikom mundialu 2022 wynosi 450 milionów dolarów, z czego najlepszy zespół turnieju zarobi - razem z premią za awans do mistrzostw - 47,5 miliona dolarów.

Redakcja poleca

Każda drużyna, która zakwalifikowała się do tegorocznych mistrzostw świata, otrzyma gwarantowaną sumę 2,5 miliona dolarów. Reprezentacje krajów, które odpadną już po fazie grupowej, zarobią dla swojej federacji kolejne 8 milionów, czyli łącznie 10,5 mln. Awans do 1/8 finału to zwiększenie tej puli o kolejne cztery miliony dolarów, podobnie jak za awans do ćwierćfinału. Jeszcze większe pieniądze czekają w następnych etapach. Drużyna, która przegra dwa mecze w strefie półfinałowej, czyli zajmie czwarte miejsce w MŚ, zarobi łącznie 22 miliony (nie licząc wspomnianej premii 2,5 mln za awans do turnieju). Trzeci zespół mundialu w Katarze otrzyma w sumie 26 milionów, wicemistrz świata - 32 miliony, a triumfator - 45 milionów (plus wspomniane 2,5 mln). Poniżej szczegółowa lista wypłat dla uczestników MŚ 2022.

Wypłaty dla uczestników MŚ 2022 w Katarze (w dolarach)

  • awans do turnieju - 2,5 miliona

premie za osiągnięcia w turnieju:

  • faza grupowa - 8 milionów
  • awans do 1/8 finału - 4 miliony (razem 12 mln)
  • awans do 1/4 finału - 4 miliony (16 mln)
  • 4. miejsce - 6 milionów (22 mln)
  • 3. miejsce - 4 miliony (26 mln)
  • 2. miejsce - 6 milionów (32 mln)
  • 1. miejsce - 13 milionów (45 mln)

RadioZET.pl/PAP