Zamknij

Media: Co z piwem na MŚ w Katarze? Organizatorzy stawiają na kompromis

Maciej Walasek
08.07.2022 13:58

Agencja Reutersa, powołując się na swoje źródło poinformowała, że na MŚ w Katarze kibice podczas meczów nie będą mogli kupić piwa. W zamian za to organizatorzy mają umożliwić nabycie alkoholu przed i po niektórych spotkaniach.

kibic na meczu piłki nożnej
fot. AFP/EAST NEWS

MŚ w Katarze będą pierwszym mundialem w historii, który odbędzie się w muzułmańskim kraju, gdzie sprzedaż alkoholu poddana jest ścisłym restrykcjom. To stanowi spore wyzwanie dla FIFA, która jest sponsorowana m.in. przez znany światowy browar. W związku z sytuacją od dłuższego czasu federacja prowadzi negocjacje w kwestii poluzowania katarskich przepisów w czasie MŚ 2022.

- Negocjacje są finalizowane, a obecnie dyskusja zmierza do tego, by umożliwić fanom picie piwa przed meczem i po opuszczeniu stadionu, ale nie podczas spotkania i na trybunach – poinformowało źródło Reutera.

Kibice nie kupią piwa na MŚ w Katarze?

Picie piwa, które nieodłącznie wiąże się z meczami piłkarskimi i jest częścią kibicowskiej tradycji. Dlatego przed MŚ w Brazylii w 2014 roku FIFA znalazła się pod naciskiem i zniosła zakaz spożywania alkoholu na stadionach. Jednak w Katarze podobny zabieg może się nie udać. Jednym z powodów jest to, że w tym kraju sprzedaż alkoholu jest ściśle limitowana, chociaż nie całkowicie zakazana, jak w sąsiedniej Arabii Saudyjskiej. Obcokrajowcy mogą kupić alkohol na własny użytek w jedynym w kraju w sklepie na obrzeżach Dausze. Można się napić także w kilku licencjonowanych klubach i hotelach, chociaż tam cena kufla piwa sięga 18 dolarów.

Reuters dotarł do informacji, z których wynika, że kibice będą mogli kupić piwo w określonych godzinach w niektórych częściach strefy kibica w parku Al Bidda w Dausze. Alkohol ma być również dostępny w przygotowywanej na piaszczystej, otoczonej trzymetrowym murem działce, gdzie m.in. będzie można posłuchać muzyki techno. Na razie nie wiadomo, jakie ceny będą obowiązywać.

loader

RadioZET.pl/PAP