Zamknij

FIFA podjęła ważną decyzję przed MŚ. Trenerzy będą zachwyceni

23.06.2022 19:52

FIFA oficjalnie potwierdziła liczbę piłkarzy, których selekcjonerzy będą mogli zabrać na mistrzostwa świata w Katarze. Co więcej, wszyscy będą do dyspozycji trenerów podczas meczów.

Czesław Michniewicz
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER/EastNews

Mistrzostwa świata w Katarze odbędą się w nietypowym listopadowo-grudniowym terminie. Wszystko przez dużą wilgotność i wysokie temperatury panujące w tym regionie w tradycyjnym czerwcowym okresie. Z tego względu rozgrywki ligowe będą musiały zostać przerwane na ponad miesiąc, a piłkarze będą zobowiązani w trakcie sezonu udać się na zgrupowania swoich reprezentacji. Dotyczy to także polskich zawodników, którzy w marcu pokonali Szwecję i z baraży awansowali na mundial.

"Biorąc pod uwagę potrzebę zachowania dodatkowej elastyczności ze względu na wyjątkowy czas mistrzostw świata w globalnym kalendarzu, a także szerszy kontekst destrukcyjnych skutków wywołanych pandemią COVID-19 na drużyny przed turniejem", Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) podjęła decyzję, o którą wnioskowały poszczególne federacje kontynentalne. Zmiany dotyczą kadr meczowych.

MŚ 2022. 26 zawodników w kadrach meczowych

Jeszcze na mundialu w Rosji selekcjonerzy mieli do dyspozycji 23 zawodników. Teraz ten limit został zwiększony do 26 piłkarzy (minimum 23). Poza wyjściową jedenastką pozostała piętnastka będzie mogła zasiąść na ławce rezerwowych i będzie do dyspozycji trenera w trakcie meczów. W sztabie szkoleniowym będzie mogło znaleźć się maksymalnie 11 osób, w tym co najmniej jeden lekarz.

FIFA potwierdziła ponadto, że ostatnia kolejka przed mistrzostwami świata w krajowych ligach odbędzie się 13 listopada, czyli na osiem dni przed początkiem turnieju. Reprezentacja Polski w Katarze zagra w grupie C z Argentyną, Meksykiem i Arabią Saudyjską.

loader

RadioZET.pl/FIFA