Zamknij

Liczby nie kłamią. Paulo Sousa najgorszym trenerem reprezentacji Polski od 50 lat

02.09.2021 17:58

Jedna wygrana na osiem rozegranych meczów. Bez względu na to, jak broniony jest Paulo Sousa przez Zbigniewa Bońka czy Roberta Lewandowskiego, tak słabych wyników z reprezentacją Polski nie osiągnął nikt od blisko 50 lat. Dziś stanie jednak przed szansą wygrzebania się z dna.

Paulo Sousa
fot. PAP

To czy reprezentacja Polski wygląda lepiej za kadencji Paulo Sousy, czy Jerzego Brzęczka może pozostawać kwestią sporną. To czy lepiej układać naszą formację z trójką środkowych obrońców, czy z czwórką również możemy oceniać personalnie. Jednak nie sposób dyskutować nad liczbami, jakie w naszej kadrze osiągnął póki co portugalski selekcjoner. Te są bowiem fatalne. Tylko jedna wygrana w ośmiu meczach, do tego z Andorą, z którą - bądźmy szczerzy - wygrałoby prawdopodobnie 95 procent reprezentacji z całego świata.

Jak się okazuje, bilans Sousy 1-4-3 to najgorszy wynik spośród wszystkich selekcjonerów - którzy prowadzili kadrę w conajmniej pięciu meczach - w historii polskiej piłki w ostatnim 50-leciu. W niechlubnej klasyfikacji Portugalczyk wyprzedził nawet Zbigniewa Bońka, którego kadencja określana była i jest mianem katastrofy (z pięciu meczów wygrał dwa, jeden zremisował i dwa przegrał).

Liczby nie kłamią. Paulo Sousa najgorszym trenerem reprezentacji Polski od 50 lat

Jak radzili sobie w takim razie poprzedni selekcjonerzy? Tak intensywnie wyśmiewany przez kibiców Jerzy Brzęczek wygrał 12 z 24 meczów (50%), Adam Nawałka 26 z 50 (52%), Waldemar Fornalik 8 z 18 (44,4%), Franciszek Smuda 15 z 37 (40,5%), Leo Beenhakker 22 z 47 (46,8%), Paweł Janas 31 z 51 (60,8%), Jerzy Engel 12 z 29 (41,4%), a Janusz Wójcik 15 z 26 (57,7%). Słabo wypadła ostatnia kadencja Antoniego Piechniczka (3 zwycięstwa na 14 spotkań; 21,4%), ale wciąż była lepsza od tej obecnej Sousy (1 z 8 daje zaledwie 12,5% wygranych pojedynków).

Lepsi od 51-latka byli także Henryk Apostel, Andrzej Strejlau, Wojciech Łazarek, Jacek Gmoch, Kazimierz Górski czy Ryszard Kulesza.

Zbigniew Boniek i Robert Lewandowski murem za Paulo Sousą

Mimo fatalnych liczb Sousa cieszy się dużym wsparciem zarówno byłego już prezesa PZPN-u Zbigniewa Bońka, jak i kapitana reprezentacji Polski - Roberta Lewandowskiego.

- Poprawiliśmy poruszanie się bez piłki czy liczbę stwarzanych sytuacji w meczu. Mamy ich sporo, strzelamy bramki w każdym występie. Trzeba na to patrzeć przez pryzmat całego zespołu. Na boisku czuć pomysł i kierunek, w którym chcemy iść. Na razie lepiej wygląda to w teorii, ale wierzę, że w praktyce wkrótce też tak będzie. Najważniejsze, byśmy się rozwijali jako drużyna i indywidualnie - powiedział o Sousie napastnik Bayernu Monachium.

Polska - Albania na żywo: Kiedy, gdzie i o której godzinie mecz el. MŚ 2022? Relacja live i wynik online meczu

Paulo Sousa będzie mógł zacząć powoli wygrzebywać się ze statystycznego dna już dziś. O godzinie 20:45 polscy piłkarze wybiegną bowiem na PGE Narodowy, na którym zmierzą się z reprezentacją Albanii w eliminacjach mistrzostw świata 2022 w Katarze. Relacja live i wynik online meczu Polska - Albania na żywo na sport.radiozet.pl.

loader

RadioZET.pl