Zamknij

Krystyna Pawłowicz zaapelowała do piłkarzy: "Nie upokarzajcie nas!"

31.03.2021 14:58

Krystyna Pawłowicz, była posłanka, a obecna sędzia Trybunału Konstytucyjnego, zwróciła się do piłkarzy reprezentacji Polski, apelując, by ci nie klękali przed meczem z Anglią w geście poparcia dla ruchu "Black Lives Matter". "Nie upokarzajcie nas! Miejcie honor i godność!" - napisała 68-latka na swoim profilu na Twitterze. Polacy zmierzą się z Anglikami w środę w ramach trzeciej kolejki eliminacji do mistrzostw świata 2022 w Katarze.

Krystyna Pawłowicz
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News
  • Krystyna Pawłowicz zaapelowała do piłkarzy reprezentacji Polski, by ci nie klękali przed meczem z Anglią w eliminacjach do mistrzostw świata 2022 w Katarze
  • Sędzia Trybunału Konstytucyjnego popiera tezę, że taki gest byłby przyjęciem na siebie cudzych win, a "Polski i Polaków nikt nigdy za ludobójstwo nawet nie przeprosił"
  • Podobnego zdania do byłej posłanki jest Zbigniew Boniek, dla którego akcje jak ta "Black Lives Matter" to "czysty populizm"

Krystyna Pawłowicz argumentowała swój apel o nieklękanie polskich piłkarzy przed meczem z Anglią w eliminacjach do mistrzostw świata 2022 w Katarze m.in. tym, że "Polski i Polaków nikt nigdy nie przeprosił nawet za ludobójstwo".

Reprezentacjo Polski, nie upokarzajcie nas!” - zaapelowała we wpisie na Twitterze. „Miejcie honor i godność. Polski i Polaków nikt nigdy nawet za ludobójstwo nie przeprosił!” - dodała.

Krystyna Pawłowicz zaapelowała do piłkarzy: "Nie upokarzajcie nas!"

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego zwróciła się także do kibiców: „Robicie patriotyczne oprawy meczów, więc wezwijcie piłkarzy do zachowania godnego Polaka” - napisała.

Była posłanka udostępniła przy swoim wpisie post innego użytkownika, który uważa, że z powodu faktu, iż Polska nie była kolonizatorem, nasza reprezentacja nie powinna klękać przed meczem w celu wsparcia ruchu "Black Lives Matter". Uważa, że byłoby to przyjęcie na siebie cudzych win.

Dlaczego brytyjscy piłkarze klękają przed meczami?

Piłkarze grający w Wielkiej Brytanii klękają przed każdym meczem, wyrażając tym samym poparcie dla kampanii "Black Lives Matter", która rozpowszechniła się po śmierci George'a Floyda. W ten sposób chcą nie tylko nagłośnić problem rasizmu w piłce nożnej, ale również stale wspierać mentalnie cały ruch.

Reprezentacja Anglii "przeniosła" zwyczaj uginania kolana z Premier League na arenę międzynarodową. Taki gest wraz z "Synami Albionu" powtarzali już grający niedawno z nimi w el. MŚ 2022 piłkarze San Marino i Albanii.

Jako że spotkanie reprezentacji Polski z Anglią zbliża się wielkimi krokami, we wtorek dziennikarze programu "Sekcja Piłkarska" zapytali prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniewa Bońka, jak on odnosi się do klękania przed meczami i czy biało-czerwoni powinni wesprzeć ruch także swoim gestem.

- Nie wiem, nie poruszaliśmy w ogóle tego tematu. Osobiście jestem absolutnie przeciwny takim akcjom. To czysty populizm, za tym nic nie idzie. Piłkarze klękną, a jakby się niektórych z nich spytać, dlaczego klęczą, to nawet by nie wiedzieli - ocenił Boniek.

loader

Anglia - Polska: Kiedy i o której godzinie mecz? Relacja na żywo i wynik live online el. MŚ 2022

Mecz Anglia - Polska w ramach trzeciej kolejki eliminacji do mistrzostw świata 2022 w Katarze odbędzie się w środę 31 marca o godzinie 20:45 na Stadionie Wembley w Londynie. Relacja na żywo i wynik live online meczu Anglia - Polska na sport.radiozet.pl.

RadioZET.pl/Krystyna Pawłowicz