Zamknij

Jaką opaskę założy Robert Lewandowski? WP: nie będzie tęczy ani flagi Ukrainy

Paweł Żurek
29.09.2022 11:33

Robert Lewandowski jako kapitan reprezentacji Polski nie zagra na mundialu w opasce z tęczowym sercem, ani w barwach Ukrainy - poinformował Piotr Koźmiński na portalu Sportowe Fakty WP. Atrybut napastnika kadry będzie miał wzór zaproponowany przez organizatora turnieju, czyli FIFA. - Na wzory z tęczowym sercem i flagą nie ma jeszcze oficjalnej zgody federacji - dodał Koźmiński.

Jaką opaskę założy Robert Lewandowski? WP: nie będzie tęczy ani flagi Ukrainy
fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER

Robert Lewandowski w trakcie niedawnego spotkania z Andrijem Szewczenką dostał od legendarnego napastnika opaskę w barwach Ukrainy. Była to forma podziękowań za to, co dla ojczyzny "Szewy" zrobili Polacy, ale także za wszystkie gesty, które osobiście wykonał kapitan naszej kadry. Kilka tygodniu po inwazji Rosji na Ukrainę Lewandowski grał w meczu Bayernu z opaską w barwach narodowych Ukrainy. Polak wspólnie z pozostałymi kadrowiczami zadeklarował też, że nie zagra z Rosją w eliminacjach do MŚ w Katarze.

Szewczenko spotkał się z Lewandowskim na Stadionie Narodowym i wręczył kapitanowi polskiej kadry symboliczną opaskę, którą kapitan naszej kadry obiecał zabrać do Kataru. Jak poinformowała jednak Wirtualna Polska Sportowe Fakty, nie ma planu, aby Lewandowski w Katarze zakładał na mecze właśnie opaskę Ukrainy. "Owszem, ma ją mieć ze sobą, ale być może zostanie użyta w innych okolicznościach, a nie przy okazji starć z Meksykiem, Arabią Saudyjską czy Argentyną" - napisał Piotr Koźmiński.

Kapitan reprezentacji Polski nie założy też opaski, na której pojawi się tęczowe serce. Chcą w niej grać zawodnicy z reprezentacji Anglii, Belgii, Walii, Niemiec, Szwajcarii, Holandii, Danii i Francji. FIFA nie wydała na nią zresztą oficjalnej zgody.

"W przypadku mundialu opaski kapitańskie są w gestii FIFA. To światowa centrala decyduje, jak mają wyglądać w trakcie turnieju. Najczęściej na takich imprezach jest to więc niebieska opaska z napisem "Respect" lub innym hasłem promowanym w danym momencie przez FIFA. W przypadku Polski nie będzie to ani wspomniane tęczowe serce, na które nie nie ma jeszcze oficjalnej zgody FIFA, ani barwy ukraińskie. Robert Lewandowski wyjdzie na boisko w opasce zaproponowanej przez organizatora turnieju, tak jak to wcześniej bywało" - informuje Koźmiński.

RadioZET.pl/Sportowe Fakty WP/PAB