Zamknij

Chile zaskarżyło rywala o oszustwo. "Kolumbijczyk grał w kadrze Ekwadoru"

Paweł Żurek
12.05.2022 10:04

FIFA wszczęła śledztwo dyscyplinarne ws. Byrona Castillo, zawodnika reprezentacji Ekwadoru. Skargę wnieśli niedawni rywale Amarillos, czyli działacze z kadry Chile, którzy twierdzą, że zawodnik nie miał prawa do występowania w drużynie narodowej swojego kraju, bo jest Kolumbijczykiem.

Chile zaskarżyło rywala o oszustwo. "Kolumbijczyk grał w kadrze Ekwadoru"
fot. Pool Getty/Associated Press/East News

Chile zgłosiło skargę ws. Castillo twierdząc, że zawodnik Ekwadoru nie jest Ekwadorczykiem i urodził się w Kolumbii. Federacja oskarżyła zawodnika o użycie sfałszowanego świadectwa urodzenia, deklaracji wieku i narodowości.

23-letni boczny obrońca zagrał w 8 meczach kwalifikacji do MŚ, w tym w dwóch spotkaniach z Chile (0:0 i wygrana 2:0). Wyniki tych spotkań mogłyby zostać anulowane, gdyby oskarżenia wobec zawodnika okazały się prawdziwe. To oznaczałoby awans Chile na mundial w Katarze.

MŚ 2022. Chile bez awansu, Ekwador jedzie do Kataru

Reprezentacja Chile zakończyła eliminacje do MŚ 2022 na siódmym miejscu w grupie, za Kolumbią (brak awansu), Peru (baraże) oraz Ekwadorem, Urugwajem, Argentyną i Brazylią (awans).

FIFA wszczęła już dochodzenie w sprawie reprezentanta Ekwadoru. Tamtejszy związek piłkarski stwierdził, że oskarżenia wobec zawodnika są niesłuszne, a dokumenty na podstawie których Castillo został zarejestrowany były legalne.

Castillo jest zawodnikiem Barcelony SC Guayaquil, drużyny z 1. ligi ekwadorskiej. W tym sezonie boczny obrońca zagrał w 16 meczach - 8 w lidze, 5 w Copa  Libertadores i 3 w Copa Sudamericana (amerykański odpowiednik Ligi Europy). 

RadioZET.pl/AFP/PAB