Zamknij

Anglia - Polska: Czy biało-czerwoni uklękną na Wembley?

30.03.2021 13:48

Czy polscy piłkarze uklękną na Wembley przed meczem z Anglią, by wesprzeć akcję Black Live Matter? PZPN podkreśla, że szanse są niewielkie, a sami zawodnicy nie są do końca pewni takiego rodzaju manifestacji. Ostateczna decyzja jednak jeszcze nie zapadła.

reprezentacja Polski
fot. PAP
  • Anglia - Polska odbędzie się w najbliższą środę;
  • Tuż przed meczem zrodziło się pytanie, czy Polacy powinni uklęknąć i wyrazić solidarność z ruchem Black Live Matter;
  • Podczas pierwszego meczu na Wembley piłkarze San Marino przyłączyli się do graczy gospodarzy i również uklęknęli.

Reprezentacja Polski przed pierwszym gwizdkiem na Wembley nie będzie w komfortowej sytuacji. I nie chodzi tu o brak Roberta Lewandowskiego czy zakażenia koronawirusem w zespole biało-czerwonych lecz o kontekst polityczny i akcję poparcia dla ruchu Black Live Matter. Organizacja walczy o równość dla osób czarnoskórych. W związku z tym wśród wspierających przedsięwzięcie pojawili się piłkarze Premier League, którzy przed każdym spotkaniem klękają na murawie i w ten sposób wyrażają swoją solidarność.

W ostatnim czasie Wilfried Zaha został pierwszym czarnoskórym zawodnikiem, który nie klęknął przed meczem. Gracz Crystal Palace tłumaczył, że ta postawa niczego nie zmienia, a on i jego koledzy wciąż padają ofiarom rasizmu.

loader

W ubiegłym tygodniu Anglicy podejmowali na Wembley San Marino. Goście uklęknęli przed rozpoczęciem pojedynku razem z ekipą gospodarzy. Jednak internauci są podzieleni, co do tej akcji. Niektórzy nazywają to „hańbą”, zarzucając hipokryzję ruchowi Black Live Matter.

Anglia - Polska: Czy biało-czerwoni uklękną przed spotkaniem?

– Czy uklękną? Nie wiem. Na razie na zgrupowaniu ten temat się nie pojawił. Zobaczymy, jak to będzie wyglądać. Tyle było ważniejszych tematów, bardziej niebezpiecznych, także to jest ostatni temat, który nas interesuje (...) Ja jestem absolutnie przeciwko takim akcjom. To jest bowiem czysty populizm, bo za tym nic nie idzie. Piłkarze czasem klękną, a jakby się niektórych z nich spytać, dlaczego klęczą, to nawet by nie wiedzieli – powiedział w wywiadzie dla sport.pl Zbigniew Boniek.

Jakub Kwiatkowski w rozmowie z Onetem dodał, że ostateczna decyzja zostanie podjęta przez samych piłkarzy na odprawie przed spotkaniem. - Wydaje mi się jednak, że nie zdecydują się klękać, nie są do tego przekonani. Wykonanie takiego gestu proponowano nam już w przeszłości przed meczem z Holandią i nie zdecydowaliśmy się na niego – wyjaśnił rzecznik reprezentacji Polski.

Anglia - Polska: Transmisja TV i online. Gdzie obejrzeć mecz el. MŚ 2022?

Jedno jest pewne: obojętnie co zrobią polscy piłkarze, ich zachowanie, tak czy siak będzie komentowane.

Mecz Anglia – Polska odbędzie się w środę, 31 marca o godzinie 20:45. Relacja na żywo zostanie przeprowadzona na sport.radiozet.pl.

 Anglia - Polska: Kiedy i o której godzinie mecz el. MŚ 2022? [GODZINA, DATA]

RadioZET.pl