Obserwuj w Google News

Mistrzynie świata mówią "nie" szefowi związku. I bojkotują grę w kadrze

2 min. czytania
25.08.2023 22:22
Zareaguj Reakcja

80 zawodniczek, w tym piłkarki Hiszpanii, nowego mistrza świata, zapowiedziało, że nie zagra więcej dla kadry, jeśli Luis Rubiales pozostanie szefem związku piłkarskiego RFEF. Działacz znany z wielu afer i kontrowersyjnych zachowań, niedawno znów znalazł się w centrum uwagi, po tym jak w trakcie świętowania zdobycia tytułu pocałował w usta Jenni Hermoso.

Mistrzynie świata mówią "nie" szefowi związku. Nie zagrają więcej w kadrze
fot. RFEF/Associated Press/East News

Piłkarka, która podpisała się pod apelem do RFEF, stwierdziła w nim, że nie wyraziła zgody na pocałunek od szefa krajowej federacji Luisa Rubialesa. Działacz w piątek odmówił podania się do dymisji. Reakcją na deklarację działacza było oświadczenie, które podpisały zawodniczki zrzeszone w związku Futpro, a także 80 innych piłkarek.

Wszystkie stwierdziły, że nie zgodzą się na powołanie do reprezentacji, jeśli obecny prezes pozostanie na stanowisku w hiszpańskiej federacji piłkarskiej. Rubiales, o którym mowa, w obecności wielu działaczy oświadczył, że pocałunek w usta Hermoso był „wzajemny, euforyczny i konsensualny", a ona powiedziała "OK", gdy zapytał ją, czy może ją "ucałować". Twierdził również, że "to piłkarka podniosła go i zbliżyła do swojego ciała".

Redakcja poleca

Hermoso stanowczo temu zaprzeczyła. "Chcę wyjaśnić, że w żadnym momencie nie wyraziłam zgody na pocałunek i w żadnym wypadku nie próbowałam podnieść prezydenta. Nie toleruję kwestionowania moich słów, a tym bardziej wymyślania słów, których nie powiedziałam” – napisała mistrzyni świata.

Piłkarki żądają dymisji Rubialesa. "To koniec"

W oświadczeniu, które podpisały 23 piłkarki Hiszpanii, dodano: "Chcemy zakończyć to oświadczenie, prosząc o prawdziwe zmiany strukturalne, które pomogą drużynie narodowej w dalszym rozwoju. Napawa nas smutkiem fakt, że tak niedopuszczalne wydarzenie jest w stanie zepsuć największy sportowy sukces hiszpańskiej kobiecej piłki nożnej. Po tym wszystkim, co wydarzyło się podczas ceremonii medalowej na Mistrzostwach Świata Kobiet, pragniemy oświadczyć, że żadna zawodniczka podpisująca ten dokument nie wróci do składu reprezentacji narodowej, jeśli obecne przywództwo będzie kontynuowane".

Wiele zawodniczek, w tym dwukrotna zdobywczyni Złotej Piłki Alexia Putellas, napisało w mediach społecznościowych wiadomości z wyrazami poparcia dla Hermoso. Niektóre z nich dodały do wpisów frazę "to koniec" - potencjalnie odnoszącą się do przywództwa Rubialesa w hiszpańskiej piłce nożnej.