Chorwacja w żałobie. Nie żyje legendarny trener medalistów MŚ

08.02.2023 11:08

Miroslav Blażević, selekcjoner brązowych medalistów mistrzostw świata w 1998 roku, zmarł w środę na dwa dni przed 88. urodzinami - poinformowała w komunikacie Chorwacka Federacja Piłkarska. "Piłkarska rodzina straciła dziś trenera wszystkich trenerów" - napisano

Miroslav Blazević
fot. JOHN THYS/AFP/East News

Miroslav Blażević był piłkarzem m.in. Dinama Zagrzeb, FK Sarajewo i FC Sion, z którym już jako szkoleniowiec odniósł pierwszy trenerski sukces - zdobył w 1974 roku Puchar Szwajcarii. W 1982 i 1983 wywalczył z Dinamem Zagrzeb mistrzostwo Jugosławii, a w 1984 tytuł mistrza Szwajcarii z Grasshoppers Zurych.

Był trenerem w klubach we Francji, w Szwajcarii, Grecji, Chinach, Iranie, Słowenii oraz Bośni i Hercegowinie. Pełnił też funkcje selekcjonera reprezentacji Szwajcarii, Iranu, Bośni i Hercegowiny, a także olimpijskiej drużyny Chin.

Brązowy medal MŚ 1998

Największy sukces odniósł z reprezentacją Chorwacji, z którą wywalczył trzecie miejsce na mundialu we Francji w 1998 roku. Stało się to zaledwie trzy lata po zakończeniu wojny (1991-95), która pochłonęła w jego kraju ok. 20 tys. ofiar śmiertelnych.

Właśnie Blazeviciowi dedykował selekcjoner Zlatko Dalić srebrny medal na mundialu w Rosji w 2018 i brązowy w ubiegłym roku w Katarze.

Miroslav "Ciro" Blazevic zmarł po długiej walce z nowotworem.

RadioZET.pl