Media: "Na Narodowym nie może być imprez masowych". Co dalej z meczem kadry?

15.03.2023 12:53

Powiatowy nadzór budowlany stoi na stanowisku, że na Stadionie Narodowym nie mogą się odbywać imprezy masowe do czasu zakończenia naprawy dachu – poinformowała we wtorek „Gazeta Wyborcza”. Innego zdania jest zarządca obiektu, który przekonuje, że zbliżający się mecz Polska – Albania bez przeszkód może zostać rozegrany w Warszawie.

"Na Narodowym nie mogą się odbywać imprezy masowe". Co dalej z meczem kadry?
fot. Michal Dubiel/REPORTER

Stadion PGE Narodowy z powodu usterki został zamknięty w listopadzie ubiegłego roku, a w lutym, po audycie przeprowadzonym przez ekspertów z Akademii Górniczo-Hutniczej, oceniono, że obiekt jest bezpieczny i organizacja wydarzeń zaplanowanych na 2023 rok nie jest zagrożona. Zasygnalizowany przez „Gazetę Wyborczą” problem z bezpieczeństwem na Stadionie Narodowym dalej dotyczy jednak uszkodzonego elementu dachu.

"Każdy mecz na warszawskim Stadionie Narodowym musi mieć zgodę na organizację imprezy masowej, wydaną przez stołeczny ratusz (…). Elementem uzyskania zgody jest pozytywna opinia miejskiej straży pożarnej. Komendant straży już ją wydał, uznając, że w zakresie ochrony przeciwpożarowej nie ma żadnych uchybień,  ale przy okazji przeprowadzania rutynowych oględzin obiektu funkcjonariusze straży zwrócili uwagę na uszkodzony element dachu" - pisze "GW".

Uszkodzony był jeden elementów konstrukcji stalowo-linowej. Pod koniec lutego operator stadionu zapewniał, że wyniki specjalistycznych badań, przeprowadzonych w ciągu ostatnich tygodni, pozwalają na organizację meczu Polska – Albania oraz innych imprez masowych. "Strażacy jednak zwrócili się do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, by orzekł, czy stadion jest bezpieczny" – pisze „GW”.

Nadzór budowlany: na stadionie nie powinny się odbywać imprezy masowe

Urzędnicy z nadzoru budowlanego stwierdzili, że skoro konstrukcja jest tylko zabezpieczona, a nie naprawiona, to "budzi to obawy o bezpieczeństwo użytkowania stadionu".

Nadzór wystąpił do zarządzającej stadionem spółki PL.2012+ o dokument sporządzony po kontroli obiektu, a do czasu naprawy zalecił, by nie organizować w nim imprez masowych. "Do czasu usunięcia wszystkich nieprawidłowości dotyczących konstrukcji dachu na stadionie nie powinny się odbywać imprezy masowe" - oświadczyła Joanna Gąsiorowska, p.o. powiatowego inspektora nadzoru budowlanego w Warszawie, cytowana przez "GW". 

Zarządca PGE Narodowego nie zmienił zdania i twierdzi, że zgodnie z rekomendacją ekspertów stadion jest bezpieczny.  - Oczywiście złożymy w nadzorze budowlanym dodatkowe wyjaśnienia (…). W naszej opinii nie ma podstaw, by wydać negatywną decyzję co do imprezy masowej - zapewniła Magdalena Bajer, rzeczniczka PL.2012+, zarządcy stadionu. Na łamach „GW” odpowiedziała jej rzeczniczka warszawskiego ratusza. - Jeśli nadzór otrzyma dokumenty, które zmienią jego zdanie, zostanie to uwzględnione przy wydawaniu decyzji o imprezie masowej - mówi Monika Beuth.

loader

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/PAP