Obserwuj w Google News

UEFA reaguje ws. Szymona Marciniaka. Stanowczy komunikat

2 min. czytania
01.06.2023 22:28
Zareaguj Reakcja

Czy Szymon Marciniak będzie sędziował finał Ligi Mistrzów? UEFA wydała specjalne oświadczenie po tym, jak okazało się, że sędzia wziął udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Sławomira Mentzena i Pawła Svinarskiego. Informacja na temat arbitra, którego wyznaczono na finałowe starcie Inter Mediolan - Manchester City obiegła czołowe zagraniczne sportowe serwisy.

Szymon Marciniak
fot. JACK GUEZ/AFP/East News

UEFA zainteresowała się sprawą Szymona Marciniaka, który zjawił się na konferencji Everest zorganizowanej przez polityka Konfederacji Sławomira Mentzena. Pod koniec maja płocczanin wystąpił na imprezie w roli prelegenta. "Przegląd Sportowy" ujawnił, że do europejskiej federacji piłkarskiej wpłynął donos od aktywistów stowarzyszenia "Nigdy Więcej". Ich zdaniem udział 42-latka miał związek z promocją programu prawicowej partii. Kibice zaczęli zastanawiać się, czy w związku z sytuacją polski arbiter straci możliwość sędziowania finału Ligi Mistrzów pomiędzy Interem Mediolan a Manchesterem City w Stambule. UEFA błyskawicznie zareagowała, wydając oficjalny komunikat w tej sprawie.

Szymon Marciniak odsunięty od finału Ligi Mistrzów?

" UEFA jest świadoma zarzutów dotyczących Szymona Marciniaka i domaga się pilnych wyjaśnień. UEFA i cała społeczność piłkarska brzydzi się »wartościami« promowanymi przez wspomnianą grupę i traktuje te doniesienia bardzo poważnie. Kolejne oświadczenie zostanie wydane jutro, po zapoznaniu się ze wszystkimi dowodami" - napisano w oświadczeniu, które przesłano do "Przeglądu Sportowego".

Sprawa Szymona Marciniaka spowodowała, że sędzia pojawił się na celowniku czołowych sportowych zagranicznych portali. Temat opisał m.in. "The Guardian". Brytyjski magazyn napisał w tytule, że Marciniak "przemawiał na imprezie lidera skrajnej prawicy". W tekście przytoczono jedno z haseł Mentzena, który mówił, że "sprzeciwiamy się Żydom, gejom, aborcji, podatkom i Unii Europejskiej".

Zdarzeniem zajęła się również hiszpańska "Marca", ale i włoska "La Gazzetta dello Spot", czy "Repubblica". Wszyscy zastanawiają się, czy zmieni się arbiter na finał Ligi Mistrzów.

Finał Ligi Mistrzów Inter Mediolan - Manchester City zostanie rozegrany w sobotę 10 czerwca w Stambule. Początek spotkania zaplanowano o godzinie 21:00.

RadioZET.pl