Obserwuj w Google News

Szykują się wysokie kary od UEFA. Kibice wsparli Palestynę w trakcie meczu LM

2 min. czytania
25.10.2023 22:42
Zareaguj Reakcja

Tuż przed pierwszym gwizdkiem i już w trakcie spotkania kibice Celticu okazali wsparcie dla Palestyńczyków, pokazując liczne flagi tego kraju oraz śpiewając piosenki na jego cześć. Władze klubu nalegały, by nie przeprowadzać żadnych manifestacji, w związku z którymi czekają ich wysokie kary od UEFA.

Szykują się wysokie kary od UEFA. Kibice wsparli Palestynę w trakcie meczu LM
fot. ANDY BUCHANAN/AFP/East News

Władze Celticu ostrzegały tzw. Zieloną Brygadę (Green Bregade), czyli grupę kibiców prowadzących doping na stadionie, by w trakcie meczu nie okazywać poparcia dla Palestyny. Przed spotkaniem w miejscu stadionu, zajmowanym przez ultrasów ułożono bowiem flagę, która miała być pokazywana podczas spotkania. Grupie kibiców odmówiono też wstępu na stadion przed meczem starcia Ligi Mistrzów z Atletico Madryt, ale to nie powstrzymało fanów Celticu przed manifestacją poparcia dla Palestyny.

Podczas spotkania z Atletico Madryt setki kibiców na całym stadionie okazywały wsparcie Palestyńczykom poprzez pokazywanie flag tego kraju. Fani śpiewali też piosenki, które dedykowano mieszkańcom stefy Gazy – You’ll never walk alone i Bella Ciao.

Przed meczem władze Celticu "wyraziły żal z powodu trwającego konfliktu, który pochłonął tysiące istnień ludzkich na Bliskim Wschodzie". Gracze klubu ze Szkocji i cały sztab trenerski obu drużyn założyli czarne opaski na ramieniu na znak szacunku i żałoby. Władze Celticu potwierdziły również, że wesprą Czerwony Krzyż, aby pomóc w "walce z kryzysem".

Wojna Izraela z Palestyną. Ogromny bilans ofiar 

Obecny konflikt rozpoczął atak palestyńskiego Hamasu, który 7 października wdarł się na terytorium Izraela, mordując mieszkańców przygranicznych miasteczek i porywając ich do Strefy Gazy. Zginęło wówczas około 1,4 tys. osób, a uprowadzono nie mniej niż 222, w tym dzieci, kobiety i seniorów.

W trwających od 7 października izraelskich ostrzałach Strefy Gazy zginęło co najmniej 6546 Palestyńczyków, w tym 2704 dzieci, a ponad 17,4 tys. zostało rannych - poinformował w środę resort zdrowia Strefy Gazy. Wcześniejsze doniesienia mówiły o około 5,8 tys. zabitych.