Obserwuj w Google News

Polscy aktywiści krytykują na Marciniaka. Co z finałem Ligi Mistrzów?

2 min. czytania
01.06.2023 16:27
Zareaguj Reakcja

Polskie stowarzyszenie "Nigdy więcej" skrytykowało Szymona Marciniaka po tym, jak polski sędzia wziął udział w evencie "Everest", organizowanym przez Sławomira Mentzena i Pawła Svinarskiego z youtubowego kanału "Dla pieniędzy". Aktywiści dopatrzyli się w zachowaniu polskiego arbitra "skojarzeń z odmianą toksycznej skrajnie prawicowej polityki", której reprezentantem jest, według nich, polityk Konfederacji.

Polscy aktywiści donieśli na Szymona Marciniaka. Chcą odebrania mu finału LM
fot. Grzegorz Wajda/REPORTER oraz Piotr Molecki/East News

Everest, konferencja, na której był obecny Szymon Marciniak, odbyła się w ten poniedziałek w Katowicach. Organizował ją polityk Konfederacji Sławomir Mentzen oraz Paweł Svinarski, autor kanału "Dla pieniędzy" na Youtube. Poza polskim arbitrem, prelegentami podczas konferencji byli także biznesmen i inwestor Rafał Zaorski, twórca Runmaggedonu Jarosław Bieniecki, Wojciech Iwaniuk, a także Szczepan Wójcik, właściciel największych w Europie ferm futrzarskich.

Krytyka w stronę Szymona Marciniaka była związana z wypowiedziami Sławomira Mentzena sprzed kilku lat, a także jego postulatami zgłaszanymi w trakcie kampanii wyborczej - tzw. piątki Mentzena.

Stowarzyszenie "Nigdy więcej" skrytykowało polskiego arbitra za to, że "zaangażował się w niedopuszczalną działalność, nieodpowiadającą standardom, które sędziowie piłkarscy powinni przestrzegać". Twierdzi też, że polski arbiter "zaangażował się politycznie i powinien przyznać się do błędu". "Jesteśmy zszokowani i zbulwersowani publicznym skojarzeniem Marciniaka z Mentzenem i jego odmianą toksycznej skrajnie prawicowej polityki" - napisali aktywiści.

Redakcja poleca

Przegląd Sportowy: UEFA przygląda się sprawie 

Temat prelekcji Szymona Marciniaka w trakcie "Everest" nie został podany, jednak wbrew temu, o czym donoszą aktywiści z "Nigdy więcej", nie miał on żadnego związku z polityką, a był jedynie relacją z dotychczasowych osiągnięć polskiego arbitra. W przyszłym tygodniu ma on sędziować w finale Ligi Mistrzów, który zostanie rozegrany w Stambule. Według Przeglądu Sportowego "UEFA przygląda się sprawie", ale poza informacjami medialnymi nic nie wskazuje na to, by pozycja Polaka była zagrożona.

Marciniak w tym sezonie sędziował już w ćwierćfinale, półfinale Ligi Mistrzów, a także finale mistrzostw świata. Od dłuższego czasu polski arbiter ma opinię najlepszego sędziego piłkarskiego na świecie. 

RadioZET.pl/Przegląd Sportowy/Onet.pl/