Obserwuj w Google News

To oni złożyli donos na Szymona Marciniaka. Jest reakcja na decyzję UEFA

2 min. czytania
02.06.2023 13:59
Zareaguj Reakcja

"Stowarzyszenie »Nigdy Więcej« nie postulowało i nie postuluje pozbawienia Szymona Marciniaka funkcji sędziego finału Ligi Mistrzów" - napisano w oświadczeniu po decyzji UEFA. To właśnie ta organizacja złożyła donos na międzynarodowego arbitra piłkarskiego do europejskiej centrali.

Szymon Marciniak
fot. Artur BARBAROWSKI/East News

Antyrasistowskiemu stowarzyszeniu "Nigdy Więcej" nie spodobał się udział Szymona Marciniaka w poniedziałkowej konferencji Everest organizowanej przez Sławomira Mentnzena. Polityk Konfederacji znany jest z antysemickich, rasistowskich i homofobicznych poglądów. W związku z wykładem arbitra, w którym mówił o motywacji i marzeniach, złożono donos do UEFA.

Sprawa nabrała międzynarodowego rozgłosu. Powiązanie jednego z najlepszych sędziów piłkarskich z absurdalnymi podejrzeniami o podzielanie poglądów organizatora mogło doprowadzić nawet do odebrania płocczaninowi przywileju poprowadzenia finału Ligi Mistrzów pomiędzy Interem Mediolan a Manchesterem City. Ostatecznie UEFA odrzuciła protest, uznała tłumaczenia Marciniaka i nie zdecydowała się na wykluczenie 42-latka.

Redakcja poleca

Oświadczenie "Nigdy Więcej" ws. Marciniaka

W odpowiedzi na decyzję UEFA stowarzyszenie "Nigdy Więcej" opublikowało kolejne oświadczenie, w którym podkreślono, że podjęte działania nie miały na celu pozbawienia sędziego pracy przy finale LM. Zaznaczono, że Marciniak odciął się od poglądów Mentzena.

"1 czerwca 2023 Stowarzyszenie »NIGDY WIĘCEJ« wyraziło publiczną krytykę wydarzenia pn. »Everest« zorganizowanego przez Sławomira Mentzena i wezwało Szymona Marciniaka do zdystansowania się od poglądów skrajnie prawicowych i ksenofobicznych" - czytamy.

"Stowarzyszenie »NIGDY WIĘCEJ« otrzymało od p. Szymona Marciniaka oświadczenie potępiające rasizm, ksenofobię i nietolerancję. Pozytywnie oceniamy wyraźne oświadczenie p. Szymona Marciniaka i jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z jego reprezentantem" - dodano.

"Stowarzyszenie »NIGDY WIĘCEJ« nie postulowało i nie postuluje pozbawienia Szymona Marciniaka funkcji sędziego finału Ligi Mistrzów" - podkreślono. Oświadczenie podpisał współzałożyciel stowarzyszenia Rafał Pankowski.

Finał Ligi Mistrzów Inter Mediolan - Manchester City odbędzie się 10 czerwca w Stambule. Dla Szymona Marciniaka to będzie już drugi tak prestiżowy mecz w tym sezonie. W grudnia miał okazję poprowadzić finał mistrzostw świata Argentyna - Francja.

RadioZET.pl