Dzieci żołnierzy z Ukrainy obejrzą mecz LE. "Ważne, by mogły zapomnieć o wojnie"

Paweł Żurek
09.03.2023 10:32

Szachtar Donieck, który w ten czwartek po raz kolejny rozegra mecz Ligi Europy na stadionie Legii, może liczyć na doping niezwykłej grupy widzów. Na trybunach znów usiądą bowiem dzieci uchodźców i żołnierzy.

Szachtar - Feyenoord. Mecz obejrzą dzieci żołnierzy. "Mogą zapomnieć o wojnie"
fot. Beata Zawadzka/East News

Szachtar w 1/16 Ligi Europy mierzy się z Feyenoordem, liderem Eredivisie. Ukraiński zespół najpierw rywalizował w Lidze Mistrzów, w której trafił do grupy z Celtikiem, Realem Madryt i RB Lipsk. Odpadł jednak przed fazą pucharową i trafił do play-offów LE, w których pokonał Stade Renneis po rzutach karnych (2:1, 2:1, rz.k 5:4).

Klub z Doniecka, który rozgrywa mecze na stadionie przy ul. Łazienkowskiej, z trybun będą wspierały dzieci żołnierzy i uchodźców z Ukrainy. Młodzi fani podkreślają, że kibicują Szachtarowi, bo klub aktywnie wspiera swój kraj. -Sergei Yeravoi, 11-latek z Odessy, powiedział, że drużyna wspiera Ukrainę w tych trudnych czasach i zbiera pieniądze dla armii – pisze agencja prasowa AFP.

Dima Kovbasyuk, jeden z kibiców, który przyjdzie na mecz Szachtara, od ponad roku mieszka w Polsce z matką i dwojgiem braci. Jego ojciec walczy na froncie. -On broni naszego miasta i pomaga ludziom. Szachtar lubię za to, że drużyna wspiera Ukrainę – powiedział 13-latek.

Szachtar - Feyenoord. "Ważne, by dzieci uciekające przed wojną mogły odetchnąć" 

Dzieci mają możliwość obejrzenia meczu dzięki darmowym biletom, które przekazuje strona Inpoland. Redaktor naczelny ukraińskiej witryny Oleksandr Martyniuk.dostaje wejściówki nieodpłatnie od władz Szachtara, a potem wszystkie przekazuje dla dzieci z ukraińskich szkół w całej Polsce. - Ważne jest, aby dzieci uciekające przed wojną mogły odetchnąć i posmakować normalnego życia, aby mogły choć na chwilę zapomnieć o wojnie - powiedział Martyniuk.

Mecz Szachtara z Feyenoordem może obejrzeć łącznie 1000 uczniów ukraińskich szkół w Polsce. - Wiele dzieci, z których większość pochodzi ze wschodu Ukrainy, ma za sobą traumatyczne doświadczenia, kiedy wszystko, czego chcą, to normalne życie, normalne dzieciństwo. Chcą spędzić miło czas z rodzicami, zrobić dobre wspomnienia, a mecze są do tego idealne – powiedział przed meczem Oleksandr Martyniuk.

Według oficjalnych danych, ponad milion Ukraińców, którzy uciekli przed wojną w swoim kraju, obecnie mieszka w Polsce.

loader

RadioZET.pl/AFP/PAB