Obserwuj w Google News

Ile mogą zarobić polskie kluby w europejskich pucharach? Podano kwoty

3 min. czytania
19.09.2023 09:41
Zareaguj Reakcja

Polskie zespoły w eliminacjach do europejskich pucharów zarobiły już ponad 14 milionów euro, a przed Rakowem Częstochowa i Legią Warszawa szansa na więcej.

Ile mogą zarobić polskie kluby w europejskich pucharach? Podano kwoty
fot. ANDRZEJ BANAS/Polska Press/East News

Uczestnicy Ligi Europy, w tym Raków, łącznie zarobią 465 milionów euro, a do ekip grających w Lidze Konferencji trafi 235 milionów. Od sumy nagród za Ligę Mistrzów, LE i LKE należy jeszcze odjąć kwotę 97,6 mln euro, którą zostanie przeznaczona na pokrycie strat klubów z okresu pandemii COVID-19. Wówczas otrzymamy realną wysokość nagród dla wszystkich klubów grających w Europie.

Raków, jako zespół pokonany w decydującej rundy eliminacji Ligi Mistrzów (przegrał dwumecz z FC Kopenhaga - 0:1 i 1:1), otrzyma za udział w kwalifikacjach pięć milionów euro. Do tego na konto mistrza Polski trafi 3,63 mln euro za awans do fazy grupowej Ligi Europy.

W grupie każde zwycięstwo Rakowa jest warte 630 tysięcy euro, a remis - 210 tysięcy. Kluby, które zajmą pierwsze miejsce w grupie, otrzymają 1,1 mln euro, a te z drugiej pozycji dostaną połowę tej kwoty. Dodatkowe środki wypłacone zostaną za awans do barażu o 1/8 finału (500 tysięcy euro), 1/8 finału (1,2 mln), ćwierćfinału (1,8 mln), półfinału (2,8 mln) i finału (4,6 mln). Triumfator LE otrzyma kolejne 4 mln. Do klubów trafią też środki z puli 139,5 mln za prawa marketingowe i telewizyjne, podzielone m.in. ze względu na fazę rozgrywek i liczbę drużyn z danego kraju.

Zarobki w Lidze Konferencji. Ile może dostać Legia?

Podobnie wygląda podział nagród dla klubów rywalizujących w Lidze Konferencji. Legia i inni otrzymają: 2,94 mln euro za awans do fazy grupowej, 500 tys. za każde zwycięstwo i 166 tys. za remis, 650 tys. za pierwsze i 325 tys. za drugie miejsce w grupie, 300 tys. za awans do barażu o 1/8 finału, 600 tys. za awans do 1/8 finału, milion euro za ćwierćfinał, dwa miliony za półfinał i trzy miliony za finał. Triumfator LK otrzyma kolejne dwa miliony euro. W tych rozgrywkach łączna kwota z tytułu praw marketingowych i telewizyjnych to 23,5 mln euro, a za pozycję w rankingu 10-letnim można otrzymać od 44,5 tys. do 1,42 mln euro.

Legia zarobiła w tym sezonie już 4,06 mln euro, z czego 756,5 tys. to bonus za dokonania pucharowe w minionej dekadzie. Dodatkowe środki otrzymają zespoły, które odpadną w kwalifikacjach Ligi Konferencji, np. wyeliminowane w trzeciej rundzie ekipy Lecha Poznań i Pogoni Szczecin dostaną po 550 tys. euro, a łącznie z 200 tys. za udział (po 100 tys. za każdy etap), na konto obu klubów trafi po 750 tys. euro.

Raków w startującej w czwartek fazie grupowej LE zagra z Atalantą Bergamo, Sportingiem Lizbona oraz Sturmem Graz i tylko ostatnie miejsce w tabeli eliminuje go z dalszej rywalizacji w europejskich pucharach. Natomiast Legia w LK trafiła do grupy E z AZ Alkmaar, Aston Villą, a także Zrinjskim Mostar i żeby wiosną kontynuować zmagania musi być w czołowej dwójce.

RadioZET.pl/PAP