Zamknij

Piłkarz skazany na śmierć. O jego uwolnienie apelują legendy futbolu

13.12.2022 07:39

Amir Nasr-Azadani, były młodzieżowy reprezentant Iranu w piłce nożnej, został skazany na śmierć za udział w antyrządowych protestach - informuje BBC Persia. O jego uwolnienie zaapelowały legendy irańskiego futbolu.

Amir Nasr-Azadani
fot. Amir Nasr-Azadani/Instagram

Antyrządowe protesty w Iranie wybuchły 16 września po śmierci zamordowanej na komisariacie 22-letniej Kurdyjki Mashy Amini. Młoda kobieta została aresztowana i skatowana przez irańską policję obywatelską za "niewłaściwe noszenie hidżabu". Na początku listopada miejscowi parlamentarzyści przegłosowali karę śmierci dla wszystkich uczestników manifestacji, którzy zostaną zatrzymani. Wykonano już pierwsze wyroki.

W związku z udziałem w demonstracjach aresztowano do tej pory ponad 18 tys. osób. Część z nich została już skazana, a wśród nich ma być były piłkarz młodzieżowej reprezentacji Iranu Amir Nasr-Azadani, o czym informuje BBC Persia. 26-latek w przeszłości grał w klubach Rah Ahan i Tractor, a jego karierę przerwała kontuzja. Obecnie oczekuje na egzekucję za "zdradę kraju i toczenie wojny z Bogiem".

Amir Nasr-Azadani skazany na śmierć

Według doniesień BBC zawodnik miał uczestniczyć w antyrządowych protestach w Isfahanie, gdzie w trakcie zamieszek zginęło trzech funkcjonariuszy Basidżu (Związek Mobilizacji Uciemiężonych). Nazwisko byłego piłkarza nie zostało upublicznione, natomiast wieści o jego aresztowaniu jako pierwszy miał przekazać były dyrektor irańskich klubów Saeed Azari.

O odwołanie egzekucji zaapelowały legendy irańskiego furbolu - Ali Karimi, Mehdi Mahdavikia i Masoud Shojaei. Z zawodników uczestniczących w mundialu podobne stanowisko zajął bramkarz Alireza Beiranvand, jednak on nie wymienił skazańca z nazwiska. Komunikat wystosowała też Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych (FIFPro).

"FIFPro jest zszokowana i zniesmaczona doniesieniami, że zawodowemu piłkarzowi Amirowi Nasr-Azadaniemu grozi w Iranie egzekucja za kampanię na rzecz praw kobiet i podstawowych wolności w swoim kraju. Solidaryzujemy się z Amirem i wzywamy do natychmiastowego zniesienia jego kary" - napisano na Twitterze.

Groźby dla piłkarzy reprezentacji Iranu

W trakcie MŚ 2022 CNN informowało o groźbach kierowanych w stronę piłkarzy reprezentacji Iranu, którzy solidaryzując się z protestującymi w kraju, nie odśpiewali hymnu przed pierwszy meczem z Anglią. Po spotkaniu z przedstawicielami Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), którzy mieli ich bacznie obserwować z trybun, ulegli szantażowi i zaczęli przykładać się do śpiewania narodowej pieśni.

Persowie odpadli w fazie grupowej mundialu. Przegrali z Anglią i ze Stanami Zjednoczonymi, pokonali zaś Walię.

RadioZET.pl/BBC Persia/sport.tvp.pl