Obserwuj w Google News

Historyczna zmiana w MŚ stała się faktem. FIFA zdecydowała

2 min. czytania
14.03.2023 19:07
Zareaguj Reakcja

Mistrzostwa świata w 2026 roku przejdą rewolucyjną zmianę. W następnej edycji mundialu liczba meczów zostanie zwiększona z 64 do aż 104. Przyczyną takiej decyzji jest zmiana wynikająca z powiększenia liczby uczestników do 48. Gospodarzami kolejnych MŚ 2026 będą Stany Zjednoczone, Kanada i Meksyk.

Gianni Infantino
fot. FABRICE COFFRINI/AFP/East News

- Rada FIFA jednogłośnie zatwierdziła proponowaną zmianę formatu rozgrywek FIFA MŚ 2026 z 16 grup trzyzespołowych do 12 grup czterozespołowych, przy czym dwie pierwsze drużyny i osiem najlepszych z trzecich miejsc z każdej grupy awansuje do 1/16 finału - poinformowała FIFA.

Zmieniony format ogranicza ryzyko zmowy i zapewnia, że wszystkie drużyny rozegrają co najmniej trzy mecze, zapewniając jednocześnie zrównoważony czas odpoczynku między rywalizującymi drużynami.

W ostatnich MŚ, które odbyły się w Katarze, uczestniczyły 32 drużyny. Łącznie rozegrano 64 mecze w ciągu 29 dni. Ostatnim razem, gdy Meksyk (1986) i Stany Zjednoczone (1994) gościły mundial, w rywalizacji brały udział jedynie 24 reprezentacje.

MŚ 2026 ze zwiększoną liczbą meczów

Od 1998 roku w turnieju startują 32 drużyny, z ośmioma czterozespołowymi grupami i finalistami grającymi po siedem meczów. Ale zespoły, które awansują do decydującego o tytule spotkania w 2026 roku, rozegrają w sumie osiem meczów. Pierwotny plan na edycję 2026 zakładał łącznie 80 meczów, ale decyzję o zwiększeniu liczby meczów do 104 zatwierdziła Rada FIFA na wtorkowym posiedzeniu.

Redakcja poleca

System z grupami składającymi się z czterech zespołów zachwalał szef FIFA Gianni Infantino, który podczas kongresu w stolicy Rwandy ma zostać w czwartek wybrany na kolejną, czteroletnią kadencję.

- W czterozespołowych grupach często do ostatniej minuty ostatniego meczu nie wiadomo, kto awansuje. Wydaje się, że to optymalne rozwiązanie - podkreślił Infantino.

RadioZET.pl/PAP