Obserwuj w Google News

Jest decyzja ws. Fernando Santosa. PZPN wydał pilny komunikat

2 min. czytania
13.09.2023 17:22
Zareaguj Reakcja

Fernando Santos nie będzie już selekcjonerem reprezentacji Polski! Portugalczyk po niespełna dziewięciu miesiącach odchodzi ze stanowiska. Gwoździem do trumny okazała się porażka z Albanią w Tiranie.

Fernando Santos
fot. Grzegorz Wajda/REPORTER/East News

"Dziękuję trenerowi Fernando Santosowi i członkom jego sztabu za pracę z reprezentacją Polski" - napisał Cezary Kulesza w mediach społecznościowych.

Cezary Kulesza 24 stycznia 2023 z wielką pompą ogłosił Fernando Santosa nowym selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski. - Zależało nam na tym, by selekcjoner miał już doświadczenie z pracą w reprezentacji, by nie musiał uczyć się tej roli na żywym organizmie. Braliśmy pod uwagę także osiągane sukcesy i charyzmę. Dziś mamy szkoleniowca, który spełnia wszystkie te warunki. Fernando Santos prowadził dwie drużyny narodowe: Portugalii i Grecji. Ma w dorobku zwycięstwo w mistrzostwach Europy oraz Lidze Narodów. Pracował ze świetnymi piłkarzami, gwiazdami światowego futbolu. To też niezwykle cenne - mówił prezes PZPN na konferencji prasowej na PGE Narodowym.

Potem było już tylko gorzej. W przestrzeni medialnej pojawiały się pogłoski o nie najlepszych relacjach sternika centrali piłkarskiej w Polsce i trenera kadry. Wszyscy zmierzali jednak w jednym kierunku - na mistrzostwa Europy. Po losowaniu grup eliminacyjnych zapanował entuzjazm, a boisko zweryfikowało nas równie boleśnie jak "grupa marzeń" na Euro 2012. "Związek" przetrwał niespełna dziewięć miesięcy.

Fernando Santos nie jest już trenerem reprezentacji Polski

68-latek poprowadził biało-czerwonych w siedmiu meczach. Pokonał Niemców i to w zasadzie jedyna jego zasługa, ale to było spotkanie towarzyskie. W eliminacjach Euro 2024 Polacy pokonali tylko Wyspy Owcze i Albanię u siebie. Ponieśli za to trzy porażki w delegacjach, w tym z Mołdawią w żenującym stylu i z Albanią w Tiranie. Z Czechami już po trzech minutach przegrywali 0:2. Skończyło się 1:3.

Cezary Kulesza i zarząd PZPN mają niewiele czasu na dokonanie wyboru nowego selekcjonera. Dokładnie za miesiąc, 12 października, biało-czerwoni zagrają na wyjeździe z Wyspami Owczymi. Ok. dwa tygodnie wcześniej trzeba rozesłać powołania.

Nie przegap