,

Zastrzeżenie przed meczem Polska - Albania na PGE Narodowym. Ostateczna decyzja

20.03.2023 11:31

Mecz Polska - Albania odbędzie się na PGE Narodowym 27 marca, ale pod pewnym warunkiem. Stołeczny ratusz, który wydał pozytywną decyzję ws. przeprowadzenia spotkania ma jedno zastrzeżenie co do starcia w el. Euro 2024.

PGE Narodowy
fot. Foto Olimpik/REPORTER/East News

W poniedziałek prezydent Rafał Trzaskowski wydał pozytywną decyzję na zorganizowanie na PGE Narodowym meczu Polska - Albania, który zaplanowano na 27 marca. W decyzji są jednak zastrzeżenia wynikające z wytycznych zawartych w decyzji Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, w którym poinformowano, że spotkanie dojdzie do skutku na tym obiekcie, jeżeli nie będzie wiał silny wiatr

Jednocześnie PINB odmówił pozwolenia na mecz finałowy Fortuna Puchar Polski 2023, który miał odbyć się 2 maja oraz na mecz towarzyski Reprezentacji Polski, który miał odbyć się 16 czerwca.

Decyzja ratusza ws. meczu Polska - Albania na PGE Narodowym

- Tak jak informowaliśmy, wydaliśmy dzisiaj pozytywną decyzję na przeprowadzenie w dniu 27 marca imprezy masowej, czyli meczu Polska - Albania, na Stadionie Narodowym z zastrzeżeniami wynikającymi z decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego - powiedziała w poniedziałek PAP, rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth.

W decyzji PINB zaznaczył, że wprawdzie konstrukcja zadaszenia jest bezpieczna i może być użytkowana w zakresie płyty stadionu i trybun w sposób niezagrażający bezpieczeństwu ludzi, ale ma pewne zastrzeżenia.

Muszą być spełnione określone warunki. Dach ruchomy nad płytą stadionu powinien pozostać otwarty w okresie od pierwszego dnia listopada do pierwszego dnia maja. - Celem jest uniknięcie obciążenia śniegiem na części ruchomej zadaszenia. W przypadku, gdy zarządca stadionu będzie chciał czasowo zamknąć dach w tym okresie, może to zrobić pod warunkiem posiadania profesjonalnej prognozy meteorologicznej wykluczającej opady śniegu w czasie, gdy dach będzie zamknięty - wyjaśnił PINB.

loader

Nie można nic podwiesić do konstrukcji dachu bez zgody specjalistów. Dopuszczone jest obciążenie śniegiem "wywołujące deformacje pionowe max. 50 mm (zarządca dysponuje systemem monitoringu mierzącym przemieszczenia w sposób ciągły)". Tu również wymagana jest profesjonalna prognozy pogody oraz możliwość odśnieżenia.

Polska - Albania w Warszawie. Jest warunek

Wydaje się, że przy obecnej pogodzie najważniejsze wydaje się zalecenie dotyczące silnego wiatru. - W przypadku sztormowej prognozy silnego wiatru tj. powyżej 15 m/s. (wiatr średni 10-minutowy na wysokości 10 m nad terenem) użytkowanie stadionu w obszarze płyty i trybun jest zabronione - wyjaśnił PINB.

Dodatkowo w decyzji określono jeszcze szczegóły techniczne, które muszą być spełnione, by impreza masowa mogła się odbyć. To już ostatnia decyzja pozwalająca na odbycie się na Stadionie Narodowym meczu eliminacji Euro 2024 Polska - Albania.

RadioZET.pl/PAP - Marta Stańczyk

Logo radiozet Dzieje się