Obserwuj w Google News

Zostają tylko dwa warianty. Reprezentacja Polski czeka na barażowego rywala

2 min. czytania
21.11.2023 09:45
Zareaguj Reakcja

We wtorek zapadną ostatnie rozstrzygnięcia w eliminacjach Euro 2024. Reprezentacja Polski zna już swój los, ale nie poznała jeszcze rywala w barażach o wyjazd do Niemiec. Możliwe są już tylko dwa warianty - mniej i nieco bardziej korzystny.

Jakub Kiwior
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER/EastNew

Reprezentacja Polski w słabej grupie E zajęła 3. miejsce i na mistrzostwa Europy może pojechać już tylko poprzez baraże. Te były niemal pewne po spotkaniach Ligi Narodów 2022/2023, w której kadra prowadzona jeszcze przez Czesława Michniewicza zdołała zachować miejsce w Dywizji A. W kwalifikacjach biało-czerwoni ustąpili Albanii i Czechom, a szczęśliwie wyprzedzili Mołdawię.

- Najważniejsze, żebyśmy awansowali. Nieważne jak... Wiemy, że te eliminacje nie potoczyły się tak, jak chcielibyśmy. Teraz jednak najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali baraże i wystąpili w Niemczech - mówił na konferencji prasowej stoper Arsenalu Jakub Kiwior. We wtorek podopieczni Michała Probierza starciem z Łotwą w Warszawie zakończą ten nieudany sezon reprezentacyjny.

Chorwacja albo Walia na Euro 2024

Biało-czerwoni czekają na barażowego rywala. W poniedziałek jedno ważne rozstrzygnięcie zapadło na BayArenie w Leverkusen, gdzie reprezentacja Włoch zachowała 2. lokatę i bezpośrednio awansowała na Euro. Dzięki temu obrońca tytułu nie znajdzie się na kursie kolizyjnym z Robertem Lewandowskim i spółką. Italia uzyskała promocję w skandalicznych okolicznościach, ale teraz nie ma to już większego znaczenia.

Ostatnia zagadka zostanie rozwiązana po wtorkowych meczach eliminacji w grupie D. Korespondencyjnie o awans będą walczyć Chorwacja i Walia. Z naszej perspektywy lepiej, by to ekipa z Bałkanów zameldowała się w finałach ME, bo wówczas również zniknie z drogi reprezentacji Polski. I to ona jest bliżej tego celu.

Medaliści dwóch ostatnich mistrzostw świata - srebrni z 2018 i brązowi z 2022 roku - zmierzą się na własnym terenie z Armenią i powinni wygrać, jeśli nie chcą być zależni od rywalizacji Walii z Turcją. Chorwatom może wystarczyć podział punktów, ale wtedy Wyspiarze będą musieli pogubić punkty w starciu z pewną awansu drużyną znad Bosforu. Obecnie głównych zainteresowanych dzielą dwa punkty, ale Walijczycy mają lepszy bilans bezpośrednich spotkań z zespołem z Bałkanów.

Baraże o Euro 2024. Z kim może zagrać Polska?

W przypadku awansu Chorwacji biało-czerwoni w półfinale baraży zagrają z Estonią, a potem ze zwycięzcą pojedynku Walii z Finlandią, Ukrainą bądź Islandią. Jeśli promocję wywalczy Walii, to podopieczni Zlatko Dalicia w pierwszym etapie play-offów podejmą Estończyków. My zaś zmierzymy się z jedną z trzech wyżej wymienionych ekip, a w ewentualnym finale baraży z Chorwacją lub Estonią.

Wariant 1: awans Chorwacji

  • Półfinał baraży: Polska - Estonia
  • Finał baraży: Polska/Estonia - Walia - Finlandia/Islandia/Ukraina

Wariant 2: awans Walii

  • Półfinał baraży: Polska - Finlandia/Islandia/Ukraina
  • Finał baraży: Polska/Finlandia/Islandia/Ukraina - Chorwacja/Estonia

Źródło: RadioZET/PAP

Nie przegap