Obserwuj w Google News

Rywale zagrali dla Polaków. Scenariusz marzeń w barażach o Euro 2024

2 min. czytania
19.11.2023 09:44
Zareaguj Reakcja

Reprezentacja Polski już tylko poprzez baraże może wywalczyć prawo do gry w mistrzostwach Europy 2024. Dzięki korzystnym wynikom spotkań w innych grupach może mieć ułatwione zadanie. To dlatego, że prawdopodobnie uniknie w barażach o Euro 2024 teoretycznie najgroźniejszych rywali, takich jak Włochy czy Chorwacja.

reprezentacja Polski
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Reprezentacja Polski jeszcze kilka dni temu obawiała się, że w barażach o awans do Euro 2024 trafi na takie potęgi jak Włochy czy Chorwacja. Obie te reprezentacje w ostatniej kolejce eliminacji odniosły jednak zwycięstwa i są bardzo blisko zapewnienia sobie awans poprzez kwalifikacje. Jeśli tak się stanie, biało-czerwoni zagrają w barażach z dużo niżej notowanymi rywalami i droga do awansu będzie bardzo, bardzo prosta. Kluczowe będzie tutaj starcie Ukrainy z Włochami. Robert Lewandowski i spółka muszą trzymać kciuki za Italię.

Baraże o Euro 2024. Polska najprawdopodobniej ominie Włochów i Chorwatów

Jeśli Włosi i Chorwaci faktycznie awansują poprzez eliminacje, wtedy w półfinale baraży reprezentacja Polski zagra z Estonią. W drugiej parze ścieżki A zmierzą się Walia i Islandia, Finlandia lub wspomniana Ukraina. W starciu z każdą tych ekip (przynajmniej na papierze) to Polska będzie faworytem. Jak jednak wiemy, boisko niejednokrotnie potrafiło zweryfikować naszą drużynę - zwłaszcza w ostatnim czasie, kiedy to nie potrafiliśmy ograć Albanii, Czech czy Mołdawii.

Reprezentacja Polski nie ma wiele czasu na przygotowanie się do meczów barażowych. We wtorek kadra Michała Probierza zagra towarzysko z Łotwą. Potem czeka ją kilka miesięcy przerwy i pod koniec marca rozpocznie ostatni etap walki o Euro 2024. Zarówno selekcjoner, jak i piłkarze, są pełni nadziei na awans.

Widzę dużo pozytywów, ale oczywiście jesteśmy rozczarowani, jeśli chodzi o całe eliminacje. W tej chwili musimy się skupić na barażach. Mecze u siebie, przy dobrym losowaniu i szczęściu, to wszystko pomoże nam awansować do przyszłorocznych mistrzostw Europy - Robert Lewandowski

Polska jest jednym z największych rozczarowań tegorocznych eliminacji. W grupie z Wyspami Owczymi, Mołdawią, Czechami i Albanią odniosła zaledwie trzy zwycięstwa w ośmiu meczach. Porażka 2:3 z Mołdawią na wyjeździe była jedną z największych kompromitacji w historii. Przez fatalne wyniki z pracą pożegnał się Fernando Santos, którego na stanowisku selekcjonera zastąpił Probierz. To właśnie on poprowadzi reprezentację w barażach.

Mistrzostwa Europy w 2024 roku odbędą się w Niemczech. Udział w turnieju wezmą aż 24 zespoły. Reprezentacja Polski podczas poprzedniego Euro zdołała wejść do fazy grupowej, ale w niej spisała się fatalnie, przegrywając ze Słowacją i Szwecją, a także remisując z Hiszpanią, co ostatecznie spowodowało, że zajęła ostatnie miejsce w grupie.

Źródło: Radio ZET

Nie przegap