Obserwuj w Google News

Niebywały wyczyn Kyliana Mbappe. Dokonał tego wcześniej niż Messi i Ronaldo

2 min. czytania
20.11.2023 22:18
Zareaguj Reakcja

Kylian Mbappe przebił w sobotę barierę 300 zdobytych w karierze goli. Francuski napastnik Paris Saint-Germain dokonał tego, strzelając gola niemal z połowy boiska w rekordowym, wygranym 14:0 meczu Francja - Gibraltar w el. Euro 2024. 24-latek dokonał tego szybciej niż w jego wieku sami Lionel Messi i Cristiano Ronaldo.

Kylian Mbappe
fot. PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER

Kylian Mbappe strzelił 300 goli w karierze szybciej niż Cristiano Ronaldo i Lionel Messi. Jubileuszowe trafienie, wyjątkowej urody, zaliczył w rekordowym zwycięstwie Francji nad Gibraltarem (14:0) w piłkarskich eliminacjach do Euro 2024.

Mbappe dokonał tego w miniony weekend, mając 24 lata i 333 dni. Zarówno Lionel Messi, jak i Cristiano Ronaldo, dwie największe gwiazdy futbolu XXI wieku, byli starsi, kiedy mieli na liczniku ten wynik. - To, co robi ten dzieciak, jest naprawdę nie z tego świata – powiedział Thierry Henry, który obecnie jako trener drużyny do lat 21 kieruje nowym pokoleniem francuskich zawodników. - To po prostu niewiarygodne - dodał.

Redakcja poleca

Kylian Mbappe z niebywałym wyczynem w el. Euro 2024

Na początku swojej kariery Mbappe był często porównywany do Henry’ego. Obaj uczęszczali do francuskiej akademii Clairefontaine, a następnie grali jako lewi skrzydłowi w drużynie AS Monaco, gdzie jako nastolatkowie zdobyli tytuły mistrza Francji. Następnie Mbappe powtórzył inne osiągnięcie Henry’ego, zdobywając mistrzostwo świata w 2018 roku w swoim pierwszym dużym turnieju z Francją. Henry wygrał mundial w 1998 roku.

Mbappe porównywany jest także do wielkiej brazylijskiej gwiazdy Pele ze względu na jego przedwczesną dojrzałość. Jednak pod względem stylu, zabójczej szybkości i umiejętności, jest bliżej Henry'ego. - Jest strzelcem bramek, asystuje, wie, jak zrobić wszystko. Oczywiście jest wiele do poprawy, ale nie o to chodzi – powiedział Henry.

Mbappe zdobył jubileuszowego gola... z połowy boiska

Dzięki swojemu 17. hat-trickowi w karierze Mbappe zwiększył swój dorobek w sezonie do 21 goli w 19 meczach. Był to 46. gol gwiazdy PSG w 74 występach drużyny narodowej. Obecnie na liście najlepszych strzelców Francji brakuje mu zaledwie pięciu goli do Henry'ego i dziesięciu do rekordu kraju należącego do Oliviera Giroud. 24-latek swojego jubileuszowego gola zapamięta na długo, ponieważ strzelił go prawie z połowy boiska w 81. minucie meczu z piłkarskim "Kopciuszkiem" z Gibraltaru.

W stawce aktywnych wciąż snajperów znajdują się Cristiano Ronaldo, Lionel Messi (obaj ponad 800 bramek), Robert Lewandowski (ponad 600 goli) oraz Luis Suarez (ponad 500 trafień). Na strzelecki dorobek 300 goli w profesjonalnej karierze Mbappe składają się występy w reprezentacji Francji (46 bramek), Paris Saint-Germain (227 bramek) oraz AS Monaco (27 bramek).

Źródło: Radio ZET/PAP

Nie przegap