Obserwuj w Google News

Marek Papszun selekcjonerem reprezentacji Polski? Kim jest? Sylwetka trenera

3 min. czytania
20.09.2023 08:00
Zareaguj Reakcja

Marek Papszun: Kim jest polski trener? Czy ma żonę i dzieci? Ile ma lat? Gdzie mieszka? Gdzie się urodził i skąd pochodzi? Ile zarabiał w Rakowie Częstochowa? Gdzie obecnie pracuje? Jakie są jego osiągnięcia i sukcesy? Sprawdź sylwetkę Marka Papszuna - głównego kandydata na nowego selekcjonera reprezentacji Polski.

Marek Papszun
fot. Artur Barbarowski/East News

W środę 13 września Fernando Santos pożegnał się z reprezentacją Polski piłkarzy po zaledwie sześciu poprowadzonych przez niego meczach. Po zupełnie nieudanej więc przygodzie Portugalczyka z biało-czerwonymi czekamy na ogłoszenie przez prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, Cezarego Kuleszę, nowego selekcjonera.

Jednym z dwóch głównych kandydatów do zastąpienia  Santosa w roli trenera polskiej kadry, obok Michała Probierza, jest Marek Papszun. Ale kim dokładnie jest 49-letni obecnie trener, który w ostatnich latach zapisał się złotymi zgłoskami w historii polskiej piłki klubowej?

Redakcja poleca

Marek Papszun: Kim jest polski trener? Sylwetka

Marek Papszun urodził się 8 sierpnia 1974 roku w Warszawie, gdzie mieszka obecnie zdecydowana większość jego rodziny. Ma żonę, Małgorzatę oraz córkę - Aleksandrę, która jest już dorosłą kobietą i studiuje. Obecnie trener pozostaje bez pracy, choć bardzo często pojawia się w roli eksperta w studiu TVP Sport przy okazji meczów polskich drużyn w europejskich pucharach czy właśnie gry reprezentacji Polski w el. Euro 2024.

Szkoleniowiec nie ma za sobą zbyt bogatej kariery jako piłkarz. Nigdy nie wystąpił bowiem na najwyższym polskim szczeblu rozgrywkowym i reprezentował takie kluby jak Wicher Kobyłka, Polfa Tarchomin, Białołęka Warszawa czy GKP Targówek.

Pracę w roli trenera rozpoczynał w Polfie i Białołęce, gdzie pracował przede wszystkim z grupami młodzieżowymi. W 2006 roku przejął swój pierwszy klub jako szkoleniowiec seniorów - Dolcan Ząbki, lecz szybko wymienił go na GKP Targówek, a ten następnie na KS Łomianki. Z tym ostatnim zespołem odniósł swój pierwszy sukces, gdy w sezonie 2010/2011 wygrał ligę okręgową. W latach 2011-2014 trenował Legionovię, z którą w sezonie 2012/2013 wywalczył awans z trzeciej do drugiej ligi. W grudniu 2014 roku przeniósł się jeszcze do trzecioligowego Świtu Nowy Dwór Mazowiecki, by ostatecznie, w kwietniu 2016 roku, wylądować w Rakowie Częstochowa.

Sukcesy i osiągnięcia Marka Papszuna

W tamtym sezonie (2015/2016) Raków zakończył rozgrywki w drugiej lidze na piątym miejscu, w związku z czym nie udało mu się awansować. Sztuka ta jednak udała się mu już rok później, a jako beniaminek na zapleczu PKO BP Ekstraklasy "Medaliki" zajęły bardzo dobre, siódme miejsce. Sezon 2018/2019 okazał się przełomowy, bowiem częstochowianie wywalczyli pierwszy w historii awans do Ekstraklasy, i to z pierwszego miejsca.

Redakcja poleca

Kampanię 2019/2020 Raków zakończył na niezłej, dziewiątej pozycji, ale to, co najlepsze, nadeszło potem. W 2021 roku ekipa z Częstochowy została wicemistrzem kraju i sięgnęła po Puchar Polski, pierwsze trofeum Papszuna z "Medalikami". Rok później częstochowianie powtórzyli ten wyczyn, a dwa lata później, czyli w minionym sezonie, z dziewięcioma punktami przewagi nad drugą Legią Warszawa wywalczyli pierwsze w historii mistrzostwo Polski.

Po sezonie 2022/2023 Marek Papszun rozstał się z klubem za porozumieniem obu stron. Do tej pory nie są znane dokładne kulisy tej decyzji, jednak wiadomo, że odejście trenera z Rakowa odbyło się pokojowo, w 100 procentach z woli szkoleniowca i za zgodą klubu.

Marek Papszun: Jakim jest trenerem? Jaką taktyką gra?

Jakim trenerem oraz człowiekiem był i jest Marek Papszun? – To człowiek bardzo pewny siebie, inteligentny. Ma świetny warsztat nie tylko jako szkoleniowiec, ale także jako psycholog. To trener, który jest kapitalny w zarządzaniu. Od razu przedstawia zawodnikom wymagania. Piłkarze szybko dowiadują się tego, co konkretnie mają robić na boisku – mówił dla TVP Sport Andrzej Niewulis, były kapitan zespołu z Częstochowy, który pracował z Papszunem ponad pięć lat. 

Były szkoleniowiec Rakowa to przede wszystkim trener-perfekcjonista o ogromnej wiedzy taktycznej. Jest zwolennikiem ustawienia 3-4-3, które dawało mu znakomite wyniki w zespole z Częstochowy. Wszystkie drużyny, które prowadził, charakteryzował także ciągły, nieustanny wręcz progres - czy to na boiskach trzeciej, drugiej czy naszej najlepszej ligi. Nie wydaje się również bać podejmowania bardzo trudnych, czasem niewygodnych decyzji, takich jak chociażby posadzenie na ławce rezerwowych jednego ze swoim najlepszych zawodników w Rakowie, Vladana Kovacevica, gdy ten negocjował z innymi, zagranicznymi klubami za jego plecami.

Nie przegap