Obserwuj w Google News

Kiedy debiut Probierza w reprezentacji Polski? Od razu mecz "o wszystko"

2 min. czytania
20.09.2023 10:05
Zareaguj Reakcja

Michał Probierz został w środę rano ogłoszony nowym selekcjonerem reprezentacji Polski, po tym jak PZPN rozstał się z Fernando Santosem po zaledwie ośmiu miesiącach współpracy. Wiemy już zatem, kiedy nowy trener polskiej kadry zadebiutuje w roli szkoleniowca biało-czerwonych.

Michał Probierz
fot. PAP/Piotr Nowak

Nowy trener piłkarskiej reprezentacji Polski Michał Probierz zadebiutuje w tej roli 12 października w spotkaniu eliminacji mistrzostw Europy z Wyspami Owczymi w Thorshavn.

Ostatnim selekcjonerem biało-czerwonych, który odnotował zwycięski debiut, był we wrześniu 1997 roku Janusz Wójcik, a jego drużyna pokonała w meczu towarzyskim Węgry 1:0. Później kolejnych 12 szkoleniowców nie potrafiło wygrać pierwszego meczu jako selekcjonerzy polskiej kadry.

Redakcja poleca

Kiedy Probierz zadebiutuje w reprezentacji Polski?

Pierwsze zgrupowanie drużyny narodowej pod wodzą Probierza, które poprzedzi mecze z Wyspami Owczymi i Mołdawią, rozpocznie się 9 października. Zgodnie z przepisami FIFA jednak najbliższa niedziela - 24 września - to ostatni termin, by wysłać do klubów wstępne powołania dla piłkarzy.

Probierz, który tego dnia skończy 51 lat, decyzją prezesa PZPN Cezarego Kuleszy zastąpił Fernando Santosa. Z Portugalczykiem rozstano się przed tygodniem za porozumieniem stron z powodu słabych wyników, a czarę goryczy przelała ostatnia porażka w Tiranie z Albanią 0:2.

W pięciu występach eliminacyjnych pod wodzą Santosa Polacy wywalczyli ledwie sześć punktów i są na czwartej pozycji w grupie E, za Albanią - 10, Czechami - 8, ale tylko w czterech meczach, i Mołdawią - 8. W przypadku niewywalczenia awansu do przyszłorocznego turnieju w Niemczech dzięki zajęciu jednego z dwóch czołowych miejsc w grupie, a to wciąż jest możliwe, choć zależy już nie tylko od wyników biało-czerwonych, zapewne w marcu 2024 wystąpią oni w barażach. Zakwalifikują się do nich dzięki wysokim notowaniom w ostatniej edycji Ligi Narodów.

Nie przegap