Obserwuj w Google News

Baraże na Euro 2024: zasady, rywale. Jak wygląda ostatnia ścieżka awansu na ME?

2 min. czytania
17.11.2023 20:44
Zareaguj Reakcja

Baraże to ostatnie koło ratunkowe dla tych reprezentacji, które nie dostaną się na Euro 2024 przez eliminacje. Kwalifikację na turniej w Niemczech uzyskają tylko trzy zespoły, które wygrają oba mecze – półfinał i finał. Zadanie będzie jednak trudne, bo ewentualni rywale w tej ścieżce, na których może trafić m.in. Polska, to najlepsze zespoły z 4 dywizji Ligi Narodów.

Baraże na Euro 2024. Zasady i ewentualni rywale Polaków
fot. Beata Zawadzka/East News

Baraże do Euro 2024: zasady

Baraże do Euro 2024 rozpoczną się w marcu, cztery miesiące po zakończeniu eliminacji na turniej. Każdy z 12 zespołów, które zagrają o awans, trafi do jednej z trzech grup. 

W tzw. ścieżkach, czyli grupach liczących po cztery drużyny, zostaną rozegrane półfinały (każda z drużyn rozegra jeden mecz) oraz finał, w którym zmierzą się zwycięzcy ½ finału. Drużyna, która zwycięży dwukrotnie, gwarantuje sobie grę na Euro 2024.

Drużyny grające w barażach zostaną wybrane z Ligi Narodów: będą to 4 najlepsze drużyny z dywizji A, B i C, które nie zakwalifikowały się w grupie. By wyrównać szanse, drużyny z niższych dywizji zmierzą się ze sobą, tzn. zespół z dywizji A zagra w barażach z zespołem, który także rywalizował na tym poziomie.

Redakcja poleca

Baraże do Euro 2024: ewentualni rywale Polaków

To dlatego ewentualnym rywalem Polski w barażach będzie prawdopodobnie zespół Włoch (półfinał) i Chorwacji (finał). Tak przynajmniej wyglądałaby barażowa ścieżka piłkarskiej reprezentacji Polski, gdyby w tym momencie zakończyła się faza grupowa mistrzostw Europy. Ostateczne rozstrzygnięcia poznamy w listopadzie, po zakończeniu ostatnich kolejek eliminacji. Zarówno Włosi, grający w grupie C, jak i Chorwaci (grupa D) mają jeszcze szanse na bezpośredni awans na turniej z drugiego miejsca w tabeli.

Matematyczne szanse na awans z drugiego mają także Polacy. Biało-czerwoni z 10 punktami plasują się na trzecim miejscu w tabeli grupy E eliminacji, z której bezpośredni awans do przyszłorocznego turnieju w Niemczech wywalczą dwie ekipy. Prowadzi Albania - 13 punktów, przed Czechami - 11, a czwarta z 10 jest Mołdawia, ale wszystkie te zespoły mają za sobą o jeden występ mniej niż Polacy.

Baraże do Euro 2024: Sytuacja Polski w grupie 

Do 24-zespołowych ME awansują bezpośrednio zwycięzcy i wicemistrzowie 10 grup (łącznie 20 drużyn), a zapewniony udział ma też gospodarz.

- Oczywiście zdajemy sobie sprawę, jak matematycznie wyglądają nasze szanse w grupie. Ale podchodzimy do najbliższego meczu jak do spotkania, które przede wszystkim chcemy wygrać i zrobimy wszystko, żeby tak się stało. A co nam to da, okaże się później. Na pewno tą wygraną chcemy wrócić na właściwą ścieżkę i poprawić nasze morale - powiedział Robert Lewandowski podczas konferencji prasowej.  

Euro 2024. Gdzie i kiedy odbędzie się turniej?

Euro 2024 zostanie rozegrane w 10 miastach w Niemczech. Turniej rozpocznie się 14 czerwca i potrwa równo przez miesiąc.

Źródło: Radio ZET

Nie przegap