Obserwuj w Google News

Z kim Polska zagra w barażach o Euro 2024? Tak wygląda nasza droga po awans

2 min. czytania
23.11.2023 07:18
Zareaguj Reakcja

Baraże do Euro 2024 to ostatnia deska ratunku dla tych drużyn, które nie wywalczyły jeszcze awansu na turniej. Po eliminacjach do obsadzenia pozostaną już tylko 3 wolne miejsca, które zajmą zwycięzcy play-offów w trzech ścieżkach: A, B i C. 

Baraże do Euro 2024
fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER

Baraże do  Euro 2024 wyłonią trzy ostatnie drużyny, które zobaczymy na turnieju rozgrywanym w Niemczech. Pozostałe 20 zespołów wywalczyło awans w eliminacjach, a kraj-gospodarz, czyli Niemcy, ma go zapewnionego z urzędu. Już wiemy, że  Polska nie wywalczy bezpośredniej kwalifikacji na Euro 2024 i będzie musiała walczyć o nią w barażach. 

Zapewnioną grę w play-offach mają zwycięzcy grup Ligi Narodów 22/23, którymi, w dywizji A, byli reprezentanci Hiszpanii, Chorwacji, Włoch i Holandii. Już wiadomo, że Hiszpanii, która wygrała grupę eliminacyjną na Euro, gra w play-offach nie będzie potrzebna. Podobnie Włochom, którzy dzięki remisowi z Ukrainą zajęli w grupie C oraz Holandii i Chorwacji, które rywalizowały o awans do ostatniej kolejki. 

Dzięki temu, że zarówno Holandia jak i Chorwacja awansowały na Euro bezpośrednio z grup Polacy unikną spotkania z nimi w barażach. W półfinale zmierzymy się z Estonią, czyli zwycięzcą grupy w dywizji D Ligi Narodów. 

Redakcja poleca

Baraże Euro 2024: rywale Polaków

W barażach o Euro zagra:

  • Ścieżka A: Polska, Walia, Estonia oraz Finlandia/Ukraina/Islandia 
  • Ścieżka B: Izrael, Bośnia, jeden z dwóch zespołów z trójki Finlandia/Ukraina/Islandia  
  • Ścieżka C: Gruzja, Grecja, Kazachstan, Luksemburg

Ścieżka Polski w barażach o Euro wygląda tak.

  • półfinał: Polska - Estonia
  • półfinał: Walia - Finlandia/Ukraina/Islandia
  • finał: Polska/Estonia - Walia/Finlandia,Ukraina, Islandia

Polska zagra półfinał z Estonią 21 marca, a ewentualny finał rozegramy 26 marca. Losowanie potencjalnych gospodarzy finałów baraży o Euro odbędzie się w siedzibie UEFA w szwajcarskim Nyonie 23 listopada.

Baraże Euro 2024. Kto w nich zagra? 

Awans na Euro zapewniło już sobie 21 drużyn: Niemcy, Albania, Anglia, Austria, Belgia, Dania, Słowenia, Serbia, Francja, Hiszpania, Holandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Szkocja, Szwajcaria, Turcja, Chorwacja, Czechy, Węgry i Włochy. Kolejne 3 zespoły wywalczą go przez baraże.

Euro 2024. Gdzie i kiedy odbędzie się turniej?

Euro 2024 zostanie rozegrane w 10 miastach w Niemczech. Turniej rozpocznie się 14 czerwca i potrwa równo przez miesiąc.

Nie przegap

Radio ZET/ UEFA/ PZPN/