Obserwuj w Google News

Dramatyczny obraz zniszczeń po wysadzeniu tamy. Całe miasto pod wodą

2 min. czytania
06.06.2023 13:34
Zareaguj Reakcja

Ukraińskie media pokazały, jak gigantyczne zniszczenia wywołało wysadzenie zapory w Nowej Kachowce. Z powierzchni ziemi zniknęło niemal całe miasto, w tym obiekty sportowe, które obecnie są zupełnie przykryte przez wodę.

Dramatyczny obraz zniszczeń po wysadzeniu tamy. Całe miasto pod wodą
fot. Zorya Londonsk/ Twitter

Do wysadzenia zapory w Nowej Kachowce doszło w nocy z poniedziałku na wtorek. "Rosjanie zniszczyli postawioną na Dnieprze blokadę, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski" - poinformowały we wtorek władze Ukrainy. Poziom wody w zalewie szybko opada, a obecnie trwa ewakuacja zagrożonych zalaniem terenów położonych poniżej tamy. Władze ukraińskie informowały, że w strefie krytycznej znalazło się blisko 16 tys. osób.

Po wysadzeniu, pod wodą znalazła się niemal cała Nowa Kachowka. To, jak wygląda obecnie miejscowość leżąca nad Dnieprem, pokazują zdjęcia z drona, które zostały wykonane we wtorek rano. Woda z zalewu całkowicie nakryła lokalny stadion, kort tenisowy i pozostałą infrastrukturę.

Tama w Nowej Kachowce, w okupowanej przez Rosję części obwodu chersońskiego, była jedyną spośród sześciu zapór na Dnieprze, zajętą przez Rosjan. W sąsiednim obwodzie zaporoskim znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa, okupowana przez wojska rosyjskie. Siłownia nie funkcjonuje, ale wciąż potrzebuje wody z tworzonego przez wysadzoną tamę zbiornika do chłodzenia reaktorów.

Więcej informacji nt. wysadzenie zapory w Nowej Kachowce

Po wysadzeniu przez rosyjskie wojska okupacyjne zapory w Nowej Kachowce na Dnieprze prawie dziesięć miejscowości zostało całkowicie albo częściowo zalanych, a w strefie zagrożenia znalazło się około 16 tys. ludzi – podała Chersońska Wojskowa Administracja Obwodowa. Informacje te dotyczą kontrolowanej przez ukraińskie władze prawej, zachodniej części Dniepru i pochodzą z godziny 7.30 (6.30 w Polsce) – wyjaśniono w Telegramie.

„Według stanu na 7.30 całkowicie lub częściowo zalane zostały miejscowości: Tiahynka, Lwowe, Odradokamianka, Iwaniwka, Mykilske Tokariwka, Poniatiwka, Biłozerka i dzielnica Wyspa miasta Chersoń” – poinformowano.

RadioZET.pl/PAP