Rewolucja w zasadach rozgrywania Copa America. Będzie więcej grup i zespołów

27.01.2023 20:01

Przyszłoroczny turniej Copa America będzie rozgrywany według nowych zasad. Dotychczas startowały w nim jedynie zespoły z Ameryki Południowej, ale od 2024 to się zmieni: do startu zostanie dopuszczone 6 nowych zespołów.

Copa America będzie rozgrywane według nowych reguł. Więcej grup i zespołów
fot. Sports Press Photo/Sipa USA/East News

W Copa America do tej pory rywalizowały drużyny z federacji CONMEBOL, do której należy 10 federacji. Mowa tu o związkach z krajów południowoamerykańskich. Od 2024 roku ta zasada się zmieni, bo do gry dopuszczono też 6 zespołów z Ameryki Północnej i środkowej, należących do strefy CONCACAF.

Turniej będzie teraz organizowany przez CONCACAF i CONMEBOL. - Oba związki chcą, by rozgrywki zapewniały więcej zawodów na wyższym poziomie oraz aby piłka nożna i jej wartości rosły i umacniały się na całej półkuli – powiedział prezydent CONCACAF Alejandro Dominguez.

Dla USA, Meksyku i Kanady, które będą gospodarzami mistrzostw świata w 2026 roku, rozszerzona Copa America ma stanowić przygotowania do mundialu. Oczywiście nie jest pewne, że wszystkie te zespoły wystąpią na turnieju. Wcześniej będą musiały bowiem przejść eliminacje w trakcie rozgrywek Ligi Narodów strefy CONCACAF.

Copa America 2024. Nowe zasady turnieju 

Początkowo chciano, by gospodarzem Copa America w 2024 roku był Ekwador, jednak tamtejsza federacja nie zgodziła się z propozycją CONMEBOL. Rolę organizatorów turnieju przejęły Stany Zjednoczone.

Copa America odbywa się raz na dwa lata, choć najbliższa edycja będzie organizowana po 3 latach od ostatniego turnieju. Poprzednie CA, wygrane przez Argentynę, odbyły się w 2021 roku, a kolejny zaplanowano na 2024 rok. Turniej potrwa od 14 czerwca do 13 lipca.

Wiadomo już, że zobaczymy w nim wszystkie 10 zespołów ze strefy CONMEBOL, czyli obrońcę tytułu – Argentynę, Brazylię, Chile, Urugwaj, Ekwador, Boliwię, Kolumbię, Paragwaj, Peru i Wenezuelę. W strefie CONCACAF szanse na awans ma Meksyk, Kanada, USA, a także Kostaryka, Jamajka, Honduras czy Panama.

loader

RadioZET.pl/PAB