Obserwuj w Google News

Problemy Wisły Kraków. Kim jest Vanna Ly?

Maciej Walasek
3 min. czytania
29.12.2018 12:15
Zareaguj Reakcja

Vanna Ly jest kambodżańskim biznesmenem. Jednak jego postać rodzi więcej pytań niż odpowiedzi. Zwłaszcza, kiedy zbierzemy wszystkie informacje na temat nowego inwestora Wisły Kraków. Kim naprawdę jest Vanna Ly?

Vanna Ly
fot. ANNA KACZMARZ/East News

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku  

Wisła Kraków stała nad przepaścią, którą mógł uratować jedynie cud. Cud się zdarzył, bo klub został przejęty, a bohaterem krakowskiego klubu miał zostać kambodżański biznesmen. Vanna Ly, bo o nim mowa, wielki „wybawiciel” miał w pierwszej kolejności spłacić najpilniejsze kredyty o łącznej wartości 12 milionów złotych do piątku 28 grudnia. Oczy polskiego futbolu były zwrócone na Kraków i wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na informację o potwierdzeniu przelewu, do którego w końcu nie doszło.

Vanna Ly: Kim jest nowy inwestor Wisły Kraków?

Zacznijmy od początku. Pierwsze spotkanie odbyło się w Szwajcarii, w hotelu, w którym doba dla jednej osoby zaczyna się od kwoty tysiąca złotych. Vanna Ly spóźnił się na spotkanie z delegacją Wisły Kraków, bo jechał pociągiem. Jednak nie uznano tego za powód do niepokoju, ale tłumaczono, że każdemu to się może zdarzyć.

Ly jest członkiem rodziny królewskiej, który unika rozmów z mediami. Jak widać, ta druga część sprawdza się w stu procentach, ale ta pierwsza? Do zaskakujących informacji dotarł Szymon Jadczak. Dziennikarz TVN p odał na Twitterze, że kambodżańska rodzina królewska wypiera się, że ma cokolwiek wspólnego z Vannem Ly. Mało tego, nie ma pojęcia, że prowadzi on jakiekolwiek interesy w swoim kraju.

Ly nie mieszka w Azji, ale jest obywatelem Francji. W 2014 roku zaczął tam prowadzić firmę zajmującą się doradztwem biznesowym. Jednak rolę siedziby przedsiębiorstwa pełni stara kamienica z barem i fryzjerem, które znajdują się na parterze.

TS Wisła wydała oświadczenie ws. braku przelewu

Warto wspomnieć także o Marsie Hartlingu, współudziałowcu ze Skandynawii. Szwed przekonuje wszystkich, że jest dyrektorem spółki Noble Capital Partners, ktorego lokum firmy pełni sklep z cygarami. Jak przyjrzymy się wpisom w rejestrach bliżej, dowiemy się, że Hartling zrezygnował ze swojej funkcji w październiku 2017 roku.

Co z Alelega Luxemburg?

Alelega Luxemburg to spółka istniejąca w rejestrze od 2013 roku i mieści się w Romach, w zachodniej części Luksemburga. W miasteczku liczącym kilkuset mieszkańców znajduje się dwupiętrowy dom, w którym urzęduje Vanna Ly. Błażej Sarzalski, radca prawny dotarł do informacji, które mówią, że w firmie wynajmującej lokal skończyła się umowa najmu w październiku 2018 roku. Do tego nowy inwestor Wisły Kraków w ostatnich latach zmieniał siedzibę owego przedsiębiorstwa, którego sprawozdania finansowe wykazują sumy bilansowe niższe od polskiej kwoty wolnej od podatku.

Podsumowując: Vanna Ly to kambodżański biznesmen, którego w ojczyźnie nikt nie zna, a rodzina królewska nie przyznaje się do niego. Nowy inwestor wielokrotnego mistrza Polski zdaje się nie mieć odpowiednich zasobów do samodzielnego zarządzania klubem. W związku z tym można pokusić się o dodatkowy wniosek: dotychczasowi właściciele wykorzystali Vanna Ly, aby upadłość klubu spadła na jego barki, dzięki czemu oni mieliby czyste ręce i uniknęli odpowiedzialności. Chociaż brzmi to niewiarygodnie, zastanówmy się: czy cały proces przejęcia Wisły Kraków sam w sobie nie jest wystarczająco nieprawdopodobny?

RadioZET.pl/prawodoprywatnosci.pl, sport.pl/MW