Zamknij

To tu odbędzie się Euro 2030? Prezydent UEFA nie ma wątpliwości

Maciej Walasek
06.09.2022 09:54

Aleksander Ceferin jest przekonany, że Euro 2030 odbędzie się w Hiszpanii Portugalii. Dwa lata temu oba kraje złożyły wspólną kandydaturę na zorganizowanie turnieju.

Aleksander Ceferin
fot. FRANCK FIFE/AFP/East News

- Jestem pewny, że mistrzostwa świata w 2030 roku zostaną rozegrane w Hiszpanii i Portugalii - powiedział Ceferin podczas poniedziałkowej wideokonferencji otwierającej międzynarodowy kongres Football Talks w Lizbonie.

- Ta kandydatura jest najlepsza i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by pomóc tym dwóm krajom, którą pasjonują się, żyją i oddychają piłką nożną i mają dobrą infrastrukturę - dodał prezydent UEFA.

W hiszpańsko-portugalskiej kandydaturze oferowanych jest 14 stadionów z 12 miast, w tym 11 obiektów w Hiszpanii. Portugalia proponuje trzy stadiony. Organizator mundialu 2030 zostanie wybrany w maju 2024 roku podczas głosowania FIFA.

Hiszpania i Portugalia wcześniej kandydowały wspólnie do organizacji MŚ w 2018 roku, które ostatecznie odbyły się w Rosji. Hiszpanie byli już gospodarzami globalnego czempionatu - w 1982 roku. Portugalczycy natomiast gościli jedynie najlepsze drużyny Europy w 2004 roku.

Euro 2030 w Hiszpanii i Portugalii?

Dodatkowo na początku sierpnia wspólną kandydaturę zorganizowania MŚ ogłosiły cztery kraje - Urugwaj, Argentyna, Chile oraz Paragwaj. Gdyby mundial rzeczywiście zagościł w Ameryce Południowej, miałby wartość sentymentalną, bowiem w 2030 roku przypada setna rocznica rozgrywek, które po raz pierwszy odbyły się w Urugwaju.

Ze wspólnej oferty zrezygnowały Wielka Brytania i Irlandia, które chcą się skupić na organizacji mistrzostw Europy w 2028 roku. W 2018 roku Maroko ogłosiło, że będzie kandydować na gospodarza, a jakiś czas później zaczęto spekulować, że miałaby to być wspólna oferta tego kraju z Arabią Saudyjską i Egiptem. W mediach pojawiają się również informacje, że kandydaturę mogą zgłosić Chiny.

Najbliższe MŚ odbędą się w Katarze, natomiast w 2026 roku rozgrywki zostaną rozegrane w Kanadzie, USA i Meksyku.

loader

RadioZET.pl/PAP