Obserwuj w Google News

Szewczenko spotkał się z Zełenskim. "Moim priorytetem jest pomoc Ukrainie"

2 min. czytania
18.05.2022 19:48
Zareaguj Reakcja

Andrij Szewczenko w środę spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Legendarny piłkarz został ambasadorem programu United24, który ma na celu zebranie środków finansowych na pomoc ogarniętemu wojną krajowi.

Andrij Szewczenko spotkał się z Zełenskim
fot. president.gov.ua

- Cały wolny świat zjednoczył się wokół Ukrainy: kraje, firmy, organizacje międzynarodowe, a co najważniejsze - ludzie. Teraz wy też możecie być jednymi z nich [...]. Jedynie wspólnie mamy potencjał, by zatrzymać wojnę, którą rozpoczęła Rosja i odbudować, co Rosja zniszczyła. Razem możemy pomóc wolności w pokonaniu tyranii - mówił Zełenski na początku maja, inaugurując działalność platformy fundraisingowej United24.

W środę prezydent Ukrainy przedstawił pierwszego ambasadora przedsięwzięcia. Został nim legendarny piłkarz m.in. Milanu i Chelsea, były selekcjoner reprezentacji Andrij Szewczenko, który z tej okazji specjalnie przyleciał z Londynu do Kijowa. Panowie spotkali się osobiście.

Zełenski rozmawiał z Szewczenko

- Ważne, że pierwszym ambasadorem programu UNITED 24 jest znany na całym świecie Ukrainiec. Andrij cieszy się ogromnym zaufaniem i autorytetem, które zdobył dzięki ciężkiej pracy i osiągnięciom sportowym. Teraz ma nową misję - opowiadać światu o wydarzeniach w Ukrainie i ukierunkować swoje działania na zwiększenie pomocy międzynarodowej dla naszego kraju, aby przybliżyć nas do zwycięstwa - powiedział Zełenski, cytowany przez oficjalną stronę prezydenta Ukrainy.

Redakcja poleca

Andrij Szewczenko przyznał, że to dla niego zaszczyt. - Od wielu lat reprezentuję Ukrainę na międzynarodowej arenie piłkarskiej. Ale dzisiaj, kiedy mój kraj cierpi z powodu wojny, moim priorytetem nie jest piłka nożna, lecz pomoc Ukrainie. Zrobię wszystko, co możliwe, aby mówić o potrzebach Ukrainy, zachęcić ludzi do przyłączenia się do UNITED 24 i tym samym przyczynić się do naszego zwycięstwa - podkreślił były selekcjoner "niebiesko-żółtych".

W pierwszym tygodniu działania programu na konto Narodowego Banku Ukrainy wpłacono 25 milionów dolarów. Pomoc prowadzona jest w trzech obszarach: odbudowa kraju, obronność i rozminowywanie terenów oraz opieka medyczna. Dodatkowo firmy mogą przeznaczyć sprzęt czy zaoferować swoje usługi.

RadioZET.pl/president.gov.ua/PAP