Obserwuj w Google News

UEFA chce przekształcić Superpuchar w turniej. Kto miałby w nim grać?

2 min. czytania
21.09.2022 10:19
Zareaguj Reakcja

Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) planuje przekształcić Superpuchar Europy w Turniej Otwarcia z udziałem czterech drużyn - informuje dziennik "The Athletic". Taki ruch naturalnie zwiększyłby liczbę meczów w sezonie oraz... wpływy do kasy europejskiej federacji.

Superpuchar Europy ma zostać przekształcony w Turniej Otwarcia
fot. IMAGO/Jan Huebner/Imago Sport and News/East News

Mecz o Superpuchar Europy po raz pierwszy rozegrano w 1972 roku, a jego triumfatorem został Ajax Amsterdam po zwycięstwie z Glasgow Rangers 3:1 i 3:2 - wówczas rozgrywano dwumecz pomiędzy zwycięzcą Pucharu Europejskich Mistrzów Krajowych (późniejszej Ligi Mistrzów) a triumfatorem Pucharu Zdobywców Pucharów. Po likwidacji tych drugich rozgrywek w 1999 roku ich miejsce w tych zmaganiach zajął Puchar UEFA, zmieniony później w Ligę Europy. W 2022 roku trofeum powędrowało do Realu Madryt.

Nie można wykluczyć, że "Królewscy" zostaną ostatnimi zdobywcami Superpucharu Europy w tej formule. "The Athletic" przekonuje, że UEFA nie jest zadowolona z zainteresowania tym meczem i chce przekształcić go w mini-turniej, który miałby się nazywać Turniejem Otwarcia. Byłby rozgrywany przed rozpoczęciem sezonów ligowych już od 2023 roku. Kto miałby w nim zagrać?

Redakcja poleca

Superpuchar będzie Turniejem Otwarcia?

Są dwa możliwe rozwiązania. W gronie czterech drużyn znalazłyby się zwycięzca Ligi Mistrzów i trzy ekipy najwyżej notowane w rankingu UEFA lub do najlepszego zespołu Champions League dołączyłyby triumfatorzy Ligi Europy oraz Ligi Konferencji Europy i jeszcze jedna drużyna. Z jakiego klucza? Tego na razie nie wiadomo.

Wprowadzenie takiego rozwiązania oznaczałoby naturalnie zwiększenie liczby meczów, a co za tym idzie również wpływów do kasy europejskiej federacji. Mini-turniej mógłby się odbywać w dowolnym miejscu, także poza Starym Kontynentem. UEFA chciałaby z jego pomocą jeszcze silniej wejść na rynki amerykański, azjatycki i bliskowschodni, z naciskiem na ten pierwszy, wzbudzający najmniej kontrowersji.

Kluby na razie mają nie być przychylne tym pomysłom. Należy jednak pamiętać, że wiele drużyn w okresie przygotowawczym odbywa tournée po innych kontynentach, by zadowolić miejscowych kibiców. Latem tego roku po Ameryce podróżowali m.in. Real, Barcelona czy Juventus.

RadioZET.pl/The Athletic