Zamknij

Są wyniki śledztwa ws. Maradony. Osiem osób oskarżonych o spowodowanie śmierci

23.06.2022 08:17

Ośmioro pracowników służby zdrowia będzie odpowiadać za "nieumyślne zabójstwo w okolicznościach obciążających" legendy piłki nożnej Argentyńczyka Diego Maradony - ogłosił w środę sędzia z sądu w San Isidro koło Buenos Aires.

Są wyniki śledztwa ws. Maradony. Osiem osób oskarżonych o spowodowanie śmierci
fot. R4924_italyphotopress/IPP/REPORTER/East News

Diego Armando Maradona zmarł 25 listopada 2020 roku w wieku 60 lat. Przyczyną zgonu był poważny obrzęk płuc prowadzący do zaostrzenia przewlekłej niewydolności serca i w konsekwencji zatrzymanie jego akcji. Przeprowadzona sekcja zwłok ujawniła, że cierpiał on m.in. na marskość wątroby, zaburzenia w funkcjonowaniu płuc i ostrą martwicę cewek nerkowych. Jak podano po śmierci piłkarza, jego kłopoty zdrowotne były spowodowane nadwagą i uzależnieniem od narkotyków. 

Prokuratura przygotowała akt oskarżenia już w kwietniu, zarzucając lekarzom i innym osobom z zespołu medycznego zaniedbania w opiece nad Maradoną oraz nieodpowiednie i niedostateczne leczenie. Wśród oskarżonych jest neurochirurg Leopoldo Luque, a także psychiatra, psycholog, domowa lekarka oraz pielęgniarki. Grożą im wyroki od 8 do 25 lat więzienia. Nie podano terminu procesu.

Diego Maradona na kilka dni przed śmiercią

Na dwa tygodnie przed śmiercią Maradona opuścił szpital w Olivos, gdzie trafił z objawami anemii, odwodnienia i depresji. Przeszedł także operację mózgu po wykryciu krwiaka podtwardówkowego. Operujący go neurochirurg Leopoldo Luque twierdził, że prawdopodobnie przyczyną jego powstania był jakiś wypadek, ale pacjent powiedział, że nic nie pamięta. Ostatnie dni życia legendarny piłkarz spędził w domu.

Maradona był mistrzem świata w 1986 roku i wicemistrzem w 1990. Grał w Boca Juniors, Barcelonie i Napoli, które z nim w składzie zdobyło jedyne dwa tytuły mistrza Włoch.

RadioZET.pl/PAP