Zamknij

Rybus może otrzymać rosyjskie obywatelstwo. Deputowany Dumy uderza w Polskę

20.06.2022 17:17

Maciej Rybus w poniedziałek stracił szansę na wyjazd na mistrzostwa świata, ale znalazł nowych sojuszników w rosyjskiej Dumie Państwowej. Jeden z polityków, komentując decyzję PZPN, uderzył w Polskę i zaproponował piłkarzowi Spartaka... przyjęcie rosyjskiego obywatelstwa.

Rybus może otrzymać rosyjskie obywatelstwo
fot. Piotr Szczepanski/REPORTER/EastNews

Maciej Rybus po rozstaniu z Lokomotiwem Moskwa zdecydował się pozostać w lidze rosyjskiej i pomimo trwającej wojny w Ukrainie podpisał 2-letni kontrakt ze stołecznym Spartakiem. Piłkarz i jego agent tłumaczyli, że to wszystko ze względu na rosyjską rodzinę. Obywatelami kraju zbrodniarza Władimira Putina są jego żona i synowie.

Na 66-krotnego reprezentanta Polski niemal natychmiast spadła fala krytyki, która dotarła na najwyższe szczeble władzy. Postawę zawodnika skrytykowali m.in. minister sportu Kamil Bortniczuk i wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Prezes PZPN Cezary Kulesza obstawiał przy stanowisku, że ostateczna decyzja o powołaniu lub jego braku na zgrupowania kadry należy do selekcjonera Czesława Michniewicza. W poniedziałek Polski Związek Piłki Nożne w komunikacie przekazał, że trener nie będzie brał pod uwagę tego piłkarza przy najbliższych powołaniach i bez względu na jego dyspozycję nie zabierze go na mundial w Katarze. Na reakcję z Rosji nie trzeba było długo czekać.

Rybus dostanie obywatelstwo Rosji?

Jak zwykle jest ona kuriozalna. Jeden z deputowanych rosyjskiej Dumy Państwowej przyznał wprost, że niemile widziany we własnym kraju Maciej Rybus powinien ubiegać się rosyjskie obywatelstwo.

– Najpierw zaatakował go wiceszef polskiego ministerstwa spraw zagranicznych, a teraz federacja piłkarska. Rybus jest obywatelem Polski, a takie traktowanie obywateli jest obrzydliwe. Zamiast chronić obywateli swojego kraju, Polacy atakują go różnego rodzaju szykanami i krytykami, zastraszaniem i groźbami. Niedopuszczanie piłkarza do reprezentacji Polski z powodów politycznych jest dość obrzydliwe – twierdzi Dmitrij Swiszczow, cytowany przez portal sport-express.ru.

– Jeżeli koledzy z sąsiedniego kraju nie mogą zapewnić obywatelowi bezpieczeństwa, możemy, jeśli o to wystąpi, udzielić mu wsparcia w uzyskaniu rosyjskiego obywatelstwa. Spełnione zostały wszystkie warunki: żona, znajomość języka rosyjskiego. Rybus od kilku lat gra w Rosji i postanowił pozostać w naszym kraju w trudnych czasach. Ten akt zasługuje na szacunek. Jeśli chce uzyskać obywatelstwo, będzie przez nas wspierany na wszystkich poziomach tego procesu – dodaje polityk.

Rybus od przeszło dekady - z roczną przerwą na występy we francuskim Lyonie - występuje w lidze rosyjskiej. Najpierw bronił barw Tereka Grozny, od 2017 roku był graczem Lokomotiwu Moskwa, a od rozgrywek 2022/2023 będzie bronił barw Spartaka Moskwa.

loader

RadioZET.pl/weszło.com/sport-express.ru