Obserwuj w Google News

Trener rywali Polaków ustąpił z posady. Jest oskarżony o pobicie dwóch kobiet

2 min. czytania
21.06.2022 07:54
Zareaguj Reakcja

Ryan Giggs zrezygnował z posady selekcjonera reprezentacji Walii ze względu na czekający go proces, w którym będzie tłumaczył się z oskarżeń m.in. o napaść na dwie kobiety. Walijczycy to rywale polskiej kadry w grupie A4 w Lidze Narodów UEFA.

Ryan Giggs
fot. OLI SCARFF/AFP/East News

Ryan Giggs ostatecznie zrezygnował z prowadzenia reprezentacji Walii. Były słynny piłkarz Manchesteru United czeka na proces po tym, jak został oskarżony m.in. o napaść na dwie kobiety. Od listopada 2020 roku Walijczyków prowadzi tymczasowo Robert Page, który awansował z nimi na mistrzostwa świata 2022 w Katarze.

Do zdarzenia z udziałem Giggsa miało dojść na początku listopada 2020 roku w domu byłego piłkarza. Został wówczas aresztowany i zwolniony po wpłaceniu kaucji. Według policyjnego raportu jedna z kobiet odniosła drobne obrażenia.

Giggs zrezygnował z prowadzenia reprezentacji Walii

Giggs nie przyznał się do zarzutów. Proces w Manchesterze miał się rozpocząć 24 stycznia, ale został przełożony do 8 sierpnia – to właśnie skłoniło 48-letniego trenera do złożenia dymisji. "Po długim namyśle rezygnuję ze stanowiska selekcjonera reprezentacji Walii ze skutkiem natychmiastowym" – przekazał Giggs w oświadczeniu.

Redakcja poleca

Jak dodał, prowadzenie walijskiej kadry było dla niego "zaszczytem i przywilejem, ale jedynie słuszne jest to, że federacja Walii, sztab trenerski i piłkarze przygotowują się do mundialu z jasnością i bez spekulacji na temat stanowiska ich głównego trenera". "Nie chcę, aby przygotowania reprezentacji do mistrzostw świata zostały naruszone, zdestabilizowane lub w jakikolwiek sposób zagrożone przez ciągłe zainteresowanie tą sprawą" - dodał.

Robert Page zastąpi Ryana Giggsa

Giggs tymczasowo zrezygnował z funkcji trenera Walii w listopadzie 2020 roku, a zastępujący go od tego czasu Robert Page poprowadził niedawno reprezentacją do pierwszego od 1958 roku awansu do mistrzostw świata. Dokonał tego po zwycięskim finale baraży z Ukrainą (1:0).

Walijski Związek Piłki Nożnej (FAW) potwierdził, że przyjął rezygnację Giggsa. "FAW wyraża wdzięczność Ryanowi Giggsowi za jego kadencję jako selekcjonera męskiej reprezentacji i docenia decyzję, którą podjął, leżącą w najlepszym interesie walijskiego futbolu" – przekazano w poniedziałek.

Giggs objął drużynę narodową w styczniu 2018 roku. W latach 1991-2007 rozegrał w niej jako zawodnik 64 mecze i strzelił 12 goli. Reprezentacja Walii rywalizuje obecnie z Polską w grupie A4 w Lidze Narodów UEFA. W pierwszym meczu przegrała z biało-czerwonymi 1:2.

RadioZET.pl/PAP