Zamknij

Bezczelne żądania Rosjan. Domagają się dyskwalifikacji selekcjonera Ukrainy

20.09.2022 12:21

Rosyjski związek piłki nożnej oskarżył selekcjonera reprezentacji Ukrainy Ołeksandra Petrakowa o dyskryminację i uprzedzenia polityczne, w związku z czym wysłał skargę do UEFA - informuje dziennik "The Guardian". Rodacy zbrodniarza wojennego domagają się dyskwalifikacji trenera.

Rosjanie domagają się zawieszenia selekcjonera Ukrainy Ołeksandra Petrakowa
fot. PAUL FAITH/AFP/East News

Petrakow już w marcu publicznie zadeklarował, że gotowy jest z bronią w ręku bronić ojczyzny przed rosyjskim agresorem. Domagał się wykluczenia rosyjskich sportowców z międzynarodowej rywalizacji.

"Nie został przyjęty do wojska z powodu braku doświadczenia wojskowego, ale jego postawa jest świadectwem jego oddania ojczyźnie i patriotyzmu. O jakim rodzaju dyskryminacji możemy mówić w stosunku do narodu, który celowo popełnia ludobójstwo na innym narodzie?" - oświadczył rzecznik ukraińskiej federacji.

Oświadczenie rosyjskiej federacji

Denis Rogaczow, zastępca sekretarza generalnego rosyjskiej federacji, w piśmie do UEFA zacytował komentarze zamieszczone w dwóch gazetach – włoskiej "Corriere dello Sport" i rosyjskim "Sport Express" – jako dowód winy Petrakowa. W liście do organu kontroli, etyki i dyscypliny UEFA ukraiński selekcjoner jest oskarżany o dyskryminacje rosyjskich sportowców i obrażanie rosyjskiego narodu. W tej sytuacji, zdaniem Rogaczowa, dyskwalifikacja 65-letniego trenera jest jedynym słusznym rozwiązaniem.

"Zachowanie głównego trenera (sic!) można uznać za zaangażowanie w (sic) propagowanie nienawiści społecznej na poziomie narodowym i wykorzystywanie piłki nożnej do wyrażania (sic) poglądów politycznych" - czytamy we wniosku.

UEFA wydała komunikat, w którym ogłosiła, że każda skarga jest rozpatrywana zgodnie z przepisami. Na tym etapie "nie będzie żadnych dalszych informacji".

Rosyjskie kluby piłkarskie i reprezentacje narodowe zostały zawieszone we wszystkich rozgrywkach przez FIFA i UEFA, ale zakaz nie obejmuje poszczególnych graczy.

loader

RadioZET.pl/PAP, mask, cegl/Guardian