Zamknij

Prezes Zagłębia Sosnowiec zatrzymany pod zarzutem korupcji [AKT.]

Krzysztof Sobczak
27.02.2017 16:25

Trzy osoby - wśród nich prezesa klubu piłkarskiego Zagłębie Sosnowiec i naczelnika urzędu skarbowego w tym mieście - zatrzymała ABW w ramach śledztwa dotyczącego przestępstw korupcyjnych - podał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Zagłębie Sosnowiec
fot. EastNews

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Jak poinformował Żaryn, wszystkich trzech zatrzymano w poniedziałek. Jest wśród nich naczelnik Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu Marcin K., któremu zarzuca się kilkanaście czynów korupcyjnych. Prezes Zagłębia Sosnowiec Marcin J. jest podejrzany o kilka przestępstw.

Zobacz także

Śledztwo ABW prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach i dotyczy przestępstw urzędniczych i korupcyjnych, związanych z wykorzystywaniem zajmowanego stanowiska w administracji skarbowej w celu uzyskiwania korzyści osobistych i majątkowych.

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Ireneusz Kunert powiedział, że śledztwo toczy się od października 2016 roku. - Początkowo sprawa dotyczyła tzw. przestępstw urzędniczych, dotyczących niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień; później także korupcji - powiedział prok. Kunert.

Według Kunerta, czynności z udziałem wszystkich trzech zatrzymanych zaplanowano na wtorek. Najbliższą noc spędzą oni w izbie zatrzymań. Dopiero po przesłuchaniu podejrzanych prokuratura udzieli szerszych informacji. Prokurator zaznaczył, że nie będą to szczegółowe informacje – zarzuty opierają się na materiałach niejawnych.

Za zarzucane naczelnikowi urzędu skarbowego przestępstwa może grozić kara do 10 lat więzienia. Dwóm pozostałym zatrzymanym – do 8 lat pozbawienia wolności.

Jak podaje Żaryn, śledztwo ma charakter rozwojowy. W dalszym jego toku nie są wykluczone zatrzymania kolejnych osób.

Prezes zostanie zawieszony?

Zagłębie Sosnowiec wydało w tej sprawie oświadczenie. Oto pełna jego treść:

"W związku z komunikatem ABW w sprawie zatrzymania prezesa zarządu Zagłębie S.A., akcjonariusz wniósł o niezwłoczne zwołanie rady nadzorczej Zagłębie S.A. w celu zawieszenia w czynnościach prezesa zarządu spółki.

Dotychczas nie zostaliśmy powiadomieni przez organy ścigania o prowadzeniu śledztwa przeciwko prezesowi zarządu Zagłębie S.A. Nie otrzymaliśmy również informacji o zatrzymaniu prezesa zarządu i przedstawienia mu zarzutów".

[AKTUALIZACJA]

Zatrzymany za próbę wręczenia biletów na mecz Legia - Ajax

W przesłanym wieczorem oświadczeniu adresowanym do kibiców, sponsorów, sosnowieckich władz i przyjaciół Jaroszewski napisał, że został zatrzymany pod zarzutem obietnicy wręczenia korzyści majątkowej - w postaci dwóch biletów na mecz Legia Warszawa - Ajax Amsterdam - urzędnikowi państwowemu. Po przesłuchaniu został zwolniony do domu.

"Biletów jednak ostatecznie nie przekazałem (...), ale już sama obietnica okazała się wystarczającym powodem. Po złożeniu wyjaśnień zostałem zwolniony do domu. Oddaję się do dyspozycji właściciela spółki zarządu miasta Sosnowca w osobie Prezydenta" - napisał prezes. Poprosił, by w mediach używać jego pełnych danych osobowych i publikować wizerunek.

RadioZET.pl/PAP/KS