Zamknij

Newcastle przejmuje miliarder 14 razy bogatszy od włodarza Manchesteru City

07.10.2021 18:22

Arabski Fundusz Inwestycyjny oficjalnie przejął nie 80, a 100 procent udziałów w Newcastle United. Majątek funduszu, którego prezesem jest Mohammad Bin Salman, wycenia się na... 434 miliardy dolarów. To 14 razy więcej niż ten należący do najbogatszego dotychczas w futbolu właściciela Manchesteru City, Szejka Mansoura.

Mohammad Bin Salman
fot. Balkis Press/ABACA/Abaca/East News
  1. Newcastle przejmuje miliarder 14 razy bogatszy od właściciela Manchesteru City
  2. W Newcastle szykują się wielkie transfery? Kibice będą musieli uzbroić się w cierpliwość

Saga z przejęciem Newcastle United przez Arabski Fundusz Inwestycyjny trwała od około półtora roku. Blisko dopięcia umowy było już w zeszłym roku, ale wówczas do finalizacji nie dopuściła sama Premier League, która wpierw zażądała od Saudyjczyków rozwiązania problemu nielegalnych transmisji jej meczów na kanałach telewizji "beIN Sports".

O co dokładnie chodziło? "beIN Sports" to katarski nadawca posiadający prawa do emisji rozgrywek Premier League, który jednak od niemal pięciu lat miał zakaz działalności w Arabii Saudyjskiej ze względu na spór dyplomatyczny obu państw. Mimo to na terenie Saudów angielska ekstraklasa wciąż była transmitowana nielegalnie.

Newcastle przejmuje miliarder 14 razy bogatszy od właściciela Manchesteru City

Teraz wszystko jest już jasne. W czwartej poinformowano, że transakcja została sfinalizowana. Saudyjczycy zdjęli zakaz nałożony na katarską stację telewizyjną, a więc zniknęła jedyna dotychczas przeszkoda w objęciu przez nich Newcastle.

Wbrew doniesieniom mediów, Mohammad Bin Salman wykupił nie 80, lecz 100 procent udziałów w klubie z rąk dotychczasowego włodarza, Mike'a Ashleya.

W Newcastle szykują się wielkie transfery? Kibice będą musieli uzbroić się w cierpliwość

Ashley był właścicielem "Srok" przez 14 lat, ale mimo długiej kadencji kibice nie darzyli go sympatią. Zdaniem Keitha Downiego ze "Sky Sports" fani Newcastle będą musieli jednak, tak czy siak, uzbroić się w cierpliwość, jeśli chodzi o wielkie zmiany i transfery. Saudyjczycy zapowiedzieli już bowiem, że na początku główny nacisk postawią na rozwój infrastruktury i akademii zespołu. Przyjście nowych władz klubu oznaczać ma jednak także zmianę na stanowisku trenera i zwolnienie Steve'a Bruce'a.

Dlaczego? Newcastle United nie ma w tym momencie najlepszej sytuacji w lidze i - praktycznie jak co sezon - bije się o utrzymanie. W tabeli zajmuje przedostatnie, 19. miejsce, z zaledwie trzema punktami na koncie. Gorsze jest tylko Norwich City z jednym "oczkiem".

loader

RadioZET.pl/Sky Sports