Zamknij

"Chcesz LM, zapracuj na nią". Koszulki Leeds przed meczem z Liverpoolem robią furorę

19.04.2021 21:36

Piłkarze Leeds United na rozgrzewkę przed starciem z Liverpoolem wyszli w koszulkach z napisem jednoznacznie krytykującym plany powstania Superligi. "Chcesz Ligi Mistrzów, zapracuj na nią" - głosi hasło. To nie wszystko - te same T-shirty trafiły do szatni "The Reds".

Leeds - Liverpool
fot. PAP/EPA

Piłkarze Leeds United, którego barw broni reprezentant Polski Mateusz Klich, wykorzystali pierwszą okazję, by zaprotestować przeciwko planom powołania Superligi przez dwanaście najpotężniejszych i najbogatszych - z wyłączeniem Bayernu Monachium, Borussii Dortmund i Paris Saint-Germain - klubów w Europie. A ta okazja była wyborna, bo na Ellard Road przyjechał jeden z założycieli tych rozgrywek, Liverpool FC.

Gdy piłkarze Juergena Kloppa dotarli na stadion i weszli do szatni, przed swoimi szafkami mogli dostrzec specjalnie dla nich przygotowane koszulki. Takie same T-shirty na rozgrzewce zaprezentowali gracza Marcelo Bielsy. "Piłka nożna jest dla kibiców" - takie hasło umieszczono "na plecach". Ale główne przesłanie widniało w przedniej części.

Koszulki kibiców Leeds przed meczem z Liverpoolem

"Jeśli chcesz Ligi Mistrzów, zapracuj na nią" - można było przeczytać na koszulkach Leeds. Do całej sprawy odniósł się w przedmeczowym wywiadzie Juergen Klopp.

- Nie mogliśmy założyć tych koszulek. Jeśli ktoś myśli, że musi nam przypominać, że trzeba sobie zasłużyć na grę w Lidze Mistrzów, to jest to żart, który mnie denerwuje. Jeśli to był ich pomysł, dziękujemy, ale my o tym wiemy. Może sobie powinni o tym przypominać - mówił Niemiec.

Dodał, że nie zmienił zdania od 2019 roku, kiedy mówił, że jest przeciwny powołaniu Superligi, ale to nie on ani jego piłkarze, ale włodarze klubu decydują o tym, w którą stronę ma on podążać.

Superliga - protest Leeds United

Przeciwko czemu protestuje Leeds? Superliga to nowe zamknięte rozgrywki dla najlepszych i najbogatszych klubów w Europie. Stałymi uczestnikami tego turnieju mają być jego założyciele: Juventus, AC Milan, Inter Mediolan, Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Arsenal, Tottenham Hotspur, Real Madryt, FC Barcelona i Atletico Madryt. Osiem kolejnych drużyn ma dołączyć w późniejszym terminie.

UEFA rozważa wyciągnięcie surowych konsekwencji wobec dwunastki. Wszystko sprowadza się do wykluczenia ich ze struktur UEFA - przy najbardziej restrykcyjnym wariancie nie będą mogły grać w europejskich pucharach i w ligach krajowych, a ich piłkarze w mistrzostwach Europy i świata.

RadioZET.pl/football-italia.net