Zamknij

Nowe zasady w Lidze Mistrzów. Dwa razy więcej drużyn w grupie

16.02.2021 10:21

Liga Mistrzów w 2024 roku może zostać rozegrana według nowych reguł. W programie „Misja Futbol” eksperci zdradzili, że UEFA zmniejszy liczbę grup o połowę, ale za to do każdej z nich trafi do nich więcej drużyn - aż 9.

Nowe zasady w Lidze Mistrzów. Dwa razy więcej drużyn w grupie
fot. LASZLO SZIRTESI/AFP/East News
  • Liga Mistrzów od 2024 roku ma być rozgrywana w nowym systemie – poinformowali eksperci w programie „Misja Futbol”
  • Drużyny zostaną podzielone na cztery grupy. W każdej z nich znajdzie się 9 drużyn
  • W fazie grupowej każdy zespół rozegra 10 kolejek

Po zmianach w Lidze Mistrzów może zagrać 36 zespołów, czyli o 4 więcej niż obecnie. Przez większą liczbę meczów rozgrywki potrwałyby o miesiąc dłużej. Łącznie spotkań będzie aż 180, czyli o 84 więcej niż do tej pory. W każdej z czterech grup Ligi Mistrzów znajdzie się 9 drużyn, zamiast po 4 jak dotychczas. Każdy zespół w fazie grupowej rozegra po 10 kolejek. 

Działacze UEFA rozmawiali już na temat zmian m.in. z przedstawicielami angielskich klubów.

- Więcej spotkań, więcej pieniędzy - powiedział Tomasz Smokowski w programie "Misja Futbol", a Michał Żewłakow dodał: - Już teraz w LM dobre mecze są dopiero w ćwierćfinałach. Moim zdaniem Liga Mistrzów zrobi się nudna. Boję się, że podejście do powiększania dużych imprez spowoduje, że kibice będą oglądali tylko najważniejsze fazy turniejów.

Nowe zasady Ligi Mistrzów. Po 6 drużyn z największych lig?

Na wprowadzeniu nowych zasad Ligi Mistrzów mogą skorzystać największe ligi świata. Do tej pory, by dostać się do Ligi Mistrzów z angielskiej Premier League, trzeba było zająć jedno z czterech pierwszych miejsc. Po zmianach do Champions League może awansować sześć angielskich drużyn. Dwa zespoły, które zajęły miejsca od 5 do 7, otrzymałyby kwalifikację na podstawie rankingu uwzględniającego wyniki uzyskane w ostatnich pięciu sezonach.

loader

RadioZET.pl/Onet/The Telegraph/PAB