Zamknij

Rasizm i ageizm w BBC? "Zwolnili mnie, bo jestem stary i biały"

Krzysztof Sobczak
27.09.2022 20:03

- Mam 65 lat i jestem białym mężczyzną - to zdaniem Marka Lawrensona, wieloletniego eksperta i współkomentatora, powód zwolnienia ze stacji BBC. Były zawodnik Liverpoolu pracował przy programach piłkarskich dla tego nadawcy przez 30 lat.

Mark Lawrenson i Alex Scott
fot. AF Archive/Graham Whitby Boot/Mary Evans Picture Library/East News / Andrew Yates/Associated Press/East News

Mark Lawrenson przeszedł na emeryturę pod koniec ubiegłego roku, ale w wywiadzie dla "Sunday Times" wyznał, że nie była to jego decyzja. W jego ocenie stacja BBC zwolniła go z powodu wieku i faktu, że "biali mężczyźni w pewnym wieku nie są uprzywilejowani w branży, ponieważ poprawność polityczna idzie w zupełnie inną stronę".

- Podczas gdy normalnie powiedziałbyś pierwszą rzecz, jaka przychodzi ci do głowy, teraz myślisz: „Jeśli to powiem, wpadnę w kłopoty?”. To było trochę jak zabawa ze związanymi nogami - tłumaczył 65-latek.

Alex Scott zastąpiła Lawrensona

Były obrońca Liverpoolu (1981-1988) w przeszłości relacjonował sześć turniejów mistrzostw świata, a ostatnio pracował przy programie BBC One Football Focus. W jego miejsce nadawca zaangażował byłą czarnoskórą piłkarkę Alex Scott. Lawrenson nie szczędził jej pochwał, ale zauważył, że to nie było podyktowane jedynie kompetencjami.

- Rozumiem, że BBC jest ogólnokrajowym nadawcą, ale oni śmiertelnie boją się kogokolwiek zdenerwować - podkreślił ekspert.

loader

RadioZET.pl/SundayTimes/Guardian/press.pl